Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Lekcje miłości PREMIERA Teatr Telewizji 9.10

powrót
Lekcje miłości PREMIERA Teatr Telewizji 9.10
Teatr Telewizji prezentuje

9 października 2017 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na premierę spektaklu pt. "Lekcje miłości". To sztuka współczesnej rosyjskiej autorki Iriny Waśkowskiej w reżyserii Rafała Sabary. Występują: Ewa Dałkowska i Edyta Jungowska.

Czy miłość wygra z nienawiścią? Na to i na inne pytania dotyczące relacji pomiędzy bliskimi osobami odpowie inscenizacja sztuki młodej rosyjskiej dramatopisarki Iriny Waśkowskiej. „Zrozumiałam, że w życiu ważne jest tylko jedno – żeby kochać” – to zdanie ze sztuki może posłużyć za motto „Lekcji miłości”. W przedstawieniu Teatru Telewizji występuje wybitny duet: Ewa Dałkowska i Edyta Jungowska. Temperatura emocjonalna prowadzonego przez obie aktorki dialogu w połączeniu z wiarygodnością psychologiczną portretowanych kobiet nie pozwalają oderwać od nich oczu.

„Lekcje miłości” to historia niemłodej już Łarisy, która mieszka w małym, ciasnym mieszkaniu z matką. Widz jest świadkiem trudnych i czasem toksycznych relacji rodzinnych, ekstremalnych emocji i prób osiągnięcia porozumienia na przekór krzywdom i rozczarowaniom. Historia Łarisy i jej matki pokazuje, że naukę miłości czerpie się z rozmowy i akceptacji drugiego człowieka. W ideale miłość jest źródłem szczęścia i sensem życia, ale potrafi też być żywiołem wyniszczającym.Według reżysera Rafała Sabary „tekst Waśkowskiej ma w sobie element greckich tragedii – katharsis. Oglądamy pewną sytuację, zaplątanie ludzi, widzimy ogromną tragedię, a jednocześnie to, co dostrzegamy u innych, jesteśmy w stanie zobaczyć u siebie i w jakiś sposób przeorganizować swoje życie”. Ta „mała tragedia” Waśkowskiej nie jest jednak pozbawiona poczucia humoru i akcentów komediowych, łzy tutaj wielokrotnie mieszają się ze śmiechem.

Irina Waśkowska uczyła się u najwybitniejszego współczesnego rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady. Jest laureatką i finalistką wielu festiwali dramaturgicznych, zdobywczynią Grand Prix moskiewskiego festiwalu „Złota Maska” 2014. Zarówno Edyta Jungowska jak i Ewa Dałkowska (laureatka tegorocznej Wielkiej Nagrody XVII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2017”) powracają do Teatru Telewizji po wielu latach. Dla Rafała Sabary ta realizacja jest debiutem reżyserskim w Teatrze Telewizji.

Szczegóły:
Autor: Irina Waśkowska
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Rafał Sabara
Scenografia: Beata Nyczaj
Kostiumy: Agnieszka Kozyra
Zdjęcia: Paweł Dyllus
Montaż: Beata Barciś
Produkcja: Telewizja Polska S.A.
Obsada: Ewa Dałkowska (Matka) Edyta Jungowska (Łarisa)

PREMIERA: 9.10.2017, TVP1, godz. 20:25

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi