Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Lewiatan - PREMIERA Teatr Telewizji 8.03

powrót
Lewiatan - PREMIERA Teatr Telewizji 8.03

8 marca 2021 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na premierę spektaklu wg powieści kryminalnej Borisa Akunina pt. "Lewiatan". Występują m. in.: Piotr Żurawski, Piotr Głowacki, Karolina Gruszka.

Przedmiot, znaleziony na miejscu brutalnego morderstwa dokonanego w Paryżu, złota przywieszka z logo statku, wskazuje, że morderca może przebywać na pokładzie luksusowego statku pasażerskiego „Lewiatan”, płynącego z Southampton do Kalkuty. Prowadzący śledztwo komisarz policji francuskiej Gustaw Gauche gromadzi w salonie Windsor wszystkich pasażerów pierwszej klasy, którzy nie mają znaczka, lub z innych względów wzbudzają podejrzenie.

Podejrzani to przedstawiciele różnych narodowości i różnych kultur. Znajduje się wśród nich rosyjski dyplomata Erast Fandorin, który okaże się nie gorszym śledczym od komisarza. Podróż przyniesie dalsze ofiary i będzie obfitować w dramatyczne zwroty akcji, a śledztwo zakończy się zaskakującym finałem.

„Lewiatan” to telewizyjna adaptacja kryminału Borysa Akunina, dokonana przez Cezarego Harasimowicza. Reżyserii spektaklu Teatru Telewizji Polskiej podjął się Bartosz Konopka, który ma na swoim koncie m.in. nominację do Oscara za krótkometrażowy film dokumentalny „Królik po berlińsku”.

– „Lewiatan” Akunina jest w zamierzeniu staroświeckim kryminałem w stylu Agathy Christie. Zamknięty krąg podejrzanych, morderca jest wśród nich, dwóch rywalizujących detektywów, podobnie jak w „Morderstwie w Orient Expressie”. Doceniam kunszt językowy, stylowe postaci i zwroty akcji u Akunina, ale nie chciałbym pozostawać jedynie na tym poziomie. Wydaje mi się, że „Lewiatan” może też odkryć pewną drapieżną prawdę o nas samych dzisiaj, tylko wtedy adaptowanie utworów historycznych ma sens. Potwór Lewiatan w sztuce jest często wyobrażeniem Szatana, zagrażającym istotom stworzonym przez Boga i próbującym je pożreć. Św. Tomasz z Akwinu opisywał Lewiatana jako demona zazdrości. Zazdrość, chciwość, niepohamowane żądze - to są motywacje mordercy i motor działania kilku głównych postaci. Zło czai się pod powierzchnią zdarzeń i zachowań postaci. Chciałbym je wydobywać środkami filmowymi, aby narastało aż do finału. Poprzez niepokojącą muzykę przy niektórych pauzach i reakcjach postaci. W przejściach między scenami. W niespodziewanych momentach. Np. dźwięk wibrującego, ciemnego klarnetu nie dający nam spokoju, świdrujący pod czaszką – tak swój zamiar przedstawia Bartosz Konopka.

Szczegóły:
Autor: Boris Akunin
Przekład: Małgorzata Buchalik
Adaptacja: Cezary Harasimowicz
Reżyseria: Bartosz Konopka
Zdjęcia: Paweł Dyllus
Scenografia: Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Obsada: Piotr Żurawski, Piotr Głowacki, Karolina Gruszka, Maria Dębska, Jan Marczewski, Hiroaki Murakami, Dominik Nowak, Anna Smołowik, Otar Saralidze, Tomasz Drabek, Jakub Snochowski, Maciej Cymorek, Katarzyna Dudek, Natalia Chmielewska, Mikołaj Kubacki, Maciej Miszczak, Paweł Wiernik, Natalia Wolska

Premiera: 8.03.2021, TVP1, godz. 21:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi