Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Łucja z Lammermooru - opera w TV

powrót
Łucja z Lammermooru - opera w TV

21 stycznia 2020 r. zapraszamy do obejrzenia jednej z najsłynniejszych oper tragicznych Gaetano Donizettiego "Łucja z Lammermooru" inscenizacja z Royal Opera House w Londynie.

„Łucja z Lammermooru” to poruszająca, romantyczna opera w stylu bel canto, w trzech aktach, z muzyką skomponowaną przez Gaetana Donizettiego i librettem autorstwa Salvatora Cammarano. Jest oparta na gotyckiej powieści historycznej Waltera Scotta pt. „Narzeczona z Lammermoor”.

Łucja i Edgar to dwoje kochanków, którzy, mimo tego, że pochodzą z dwóch zwaśnionych szkockich rodów - zaręczają się. Brat Łucji, przebiegły i wyrachowany lord Henryk Ashton jest przeciwny ich związkowi i podstępem doprowadza do ślubu siostry z wpływowym lordem Arturem Bucklawem. Edgar przekonany o niestałości uczuć ukochanej, zrywa zaręczyny. W obłąkańczym szale Łucja morduje swego męża i popełnia samobójstwo. Na wieść o tragicznych wydarzeniach Edgar również odbiera sobie życie. Polityczna i rodzinna intryga oraz romantyczna i zarazem tragiczna historia są osadzone w realiach XVI-wiecznej Szkocji.

Interpretacja Katie Mitchell wzbudziła w 2016 roku duże kontrowersje wśród miłośników opery na całym świecie. Mitchell zaktualizowała jej akcję, osadzając wydarzenia spektaklu w połowie XIX wieku. Reżyserka podzieliła scenę na dwie części, by widzowie mogli w tym samym czasie oglądać dwa różne fragmenty opowieści. Podkreśliła także feministyczny wydźwięk przedstawienia i w pełni skoncentrowała się na kobiecych charakterach. Przedstawiła Łucję jako silną i niezależną kobietę, która zaciekle przeciwstawia się machinacjom brata. Spektakle Katie Mitchell wyróżniają się intensywnością emocji, realizmem i tworzeniem charakterystycznego świata przedstawionego.

W roli tytułowej występuje Diana Damrau, jedna z najsłynniejszych na świecie sopranistek koloraturowych, wyróżniająca się wrażliwością muzyczną, olśniewającym głosem i wyczuciem dramaturgii. W rolę Edgara wciela się Charles Castronovo, jeden z najwybitniejszych tenorów lirycznych swojego pokolenia.

EMISJA: 21.01.2020, TVP Kultura, godz. 20:30

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi