Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Ludwik Benoit upamiętniony w Kuźnicy

powrót
Ludwik Benoit upamiętniony w Kuźnicy

W setną rocznicę urodzin Ludwik Benoit został upamiętniony w Kuźnicy. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów XX wieku i wielkim miłośnikiem małej rybackiej osady na Półwyspie Helskim.

Zmarły w 1992 roku Ludwik Benoit został zapamiętany przez widzów ze znakomitych kreacji filmowych i teatralnych. Zagrał w blisko 100 filmach i serialach a także w niezliczonej ilości ról w spektaklach wystawianych w Teatrze Nowym w Łodzi, z którym był związany przez większość swojej kariery. Przez wiele lat miał także ulubione miejsce letnich pobytów. Aktor wraz z rodziną każde wakacje spędzał w Kuźnicy, malowniczej miejscowości położonej w środku Półwyspu Helskiego. 27 października 2020 roku został upamiętniony w miejscu, w którym wielokrotnie mieszkał - Kuźnica to jedna z trzech miejscowości w naszej gminie, ale według mnie, najbardziej elitarna, odwiedzana przez najznamienitszych gości - powiedział Burmistrz Jastarni, Tyberiusz Narkowicz - W domu przy ulicy Szynalewskiego 33 wypoczywał Ludwik Benoit. Bardzo się cieszę, że tablica upamiętniająca tego aktora pojawiła się właśnie tutaj. Miło mi bardzo, że mogę się tu spotkać z córką Pana Ludwika - dodał samorządowiec. Tyberiusz Narkowicz dokonał symbolicznego odsłonięcia tablicy w towarzystwie córki aktora, Anny Benoit - Kołosko, która nie kryła emocji - Dziękuję za tę piękną inicjatywę. Jest to dla mnie bardzo wzruszające i sentymentalne wydarzenie. Z ogromną przyjemnością patrzę na tę tablicę, ale również z zadowoleniem wracam do Kuźnicy, czyli miejsca mojej szczęśliwości, powrotu do dzieciństwa, które było wyjątkowe - stwierdziła Anna Benoit, podkreślając, że w każdym domu w Kuźnicy w którym rodzina Benoit przebywała, a było ich aż pięć, spotykała się z wielką życzliwością i gościnnością.

Gmina Jastarnia słynie z dbałości o swoich oddanych sympatyków. Obecny burmistrz, jeszcze jako przewodniczący Rady Miasta, wprowadził zwyczaj odznaczania okolicznościowymi medalami wszystkich, którzy spędzają w Jastarni, Juracie lub Kuźnicy trzydziesty sezon. Na upamiętnienie mogą liczyć także sławy świata kultury i sztuki, które upodobały sobie tamte tereny - Blisko posesji na której zawisła tablica poświęcona Ludwikowi Benoit jest dom, na którego elewacji jest mural poświęcony Tadeuszowi Kantorowi. Myślę, że w przyszłości będziemy upamiętnIać kolejnych artystów, którzy regularnie spędzali czas w Kuźnicy - powiedział Tyberiusz Narkowicz.

Ludwik Benoit był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Z uwagi na warunki fizyczne był obsadzany w rolach charakterystycznych. Słynął z doskonałego warsztatu aktorskiego i umiejętności nadawania postaciom cech tragicznych i komicznych. Za swoje osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał także odznaczenie prezydenckie w postaci Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1992 roku.

Na zdjęciu: Tablica poświęcona Ludwikowi Benoit znajduje się w Kuźnicy przy ulicy Szynalewskiego 33.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi