Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Makbet Opera w TV

powrót
Makbet Opera w TV

26 listopada 2019 r. zapraszamy na emisję opery Giuseppe Verdiego w reżyserii Harry’ego Kupfera „Makbet”. Inscenizacja z Staatsoper w Berlinie. W obsadzie: Placido Domingo oraz Anna Netrebko.

Opera w czterech aktach „Makbet”, z libretto Francesca Marii Piave, miała swoją premierę w 1847 roku we Florencji. Było to pierwsze dzieło Verdiego, w którym włoski kompozytor sięgnął do twórczości Williama Shakespeare’a. Rozbudowana i uzupełniona wersja francuska została zaprezentowana w Paryżu w 1865 roku.

Po zwycięskiej bitwie stoczonej ze zbuntowanymi przeciw królowi Szkocji Dunkanowi wojskami tana Kawdoru, Makbet słyszy przepowiednię, że niebawem to jemu przypadnie królewska korona. Wiedziony podszeptami żony nie waha się przed żadną nikczemnością, aby wypełnić proroctwo. Wkrótce jednak krwawe uczynki i wyrzuty sumienia prowadzą do obłędu.Występują: Plácido Domingo w roli tytułowej, Anna Netrebko – sopran (Lady Makbet), Kwangchul Youn – bas (Banko), Fabio Sartori – tenor (Makduf), Florian Hoffmann – tenor (Dunkan). Orkiestrę Staatskapelle Berlin poprowadził legendarny dyrygent Daniel Barenboim, dyrektor muzyczny Staatsoper Berlin.

Autorem współczesnej, nawiązującej do krwawych wydarzeń XX wieku oprawy jest Hans Schavernoch, jeden z najwybitniejszych współczesnych scenografów.

Emisja: 26.11.2019, TVP Kultura, godz. 20:30

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi