Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Medium - recenzja

recenzja TerazTeatr
powrót
Medium - recenzja
Medium w Teatrze Kwadrat

Medium to teatr spirytystyczny!
Jeśli wierzycie w życie pozagrobowe lub uważacie, że wywoływanie duchów to świetna zabawa, zastanówcie się poważnie nad wizytą w teatrze. Ponieważ możecie wyjść przerażeni! Jeśli ta tematyka wcale was nie obchodzi, zachęcam do obejrzenia magii i ekwilibrystyki na żywo, wprost na scenie Teatru Kwadrat.

Spektakl "Medium" łączy rzadko spotykaną dobrą komedię z efektami specjalnymi rodem z amerykańskich horrorów. Trudno to sobie wyobrazić? Otóż nie. Fabuła sztuki początkowo wydaje się prosta. Oto wytworne towarzystwo w ramach rozrywki oraz zbierania nowych doświadczeń podczas jednego ze spotkań towarzyskich organizuje seans spirytystyczny. W tym celu gospodarze Państwo Osowieccy zapraszają do swojej rezydencji w Konstancinie znane medium Madame Arcati, w tej roli brawurowa Aldona Jankowska. Akcja osadzona jest we wspaniałych czasach 30 tych ubiegłego stulecia, kiedy to seanse spirytystyczne były ogromnie modne i pożądane w kręgach wyższych sfer. Duchy jednak nie są pozbawione swoich wad, dlatego wątki komiczne przeważają w sztuce.

Wywoływanie duchów w teatrze to nie taka prosta sprawa, aby się do tego przygotować trzeba nie lada zmysłu... i kilku efektów specjalnych. Medium aby wprowadzić się w trans musi wykonać serię rytuałów, które doprowadzają do łez całą widownię. Jednak to nie będzie komiczne zadanie. Kiedy pojawia się duch światła przygasają, stolik cały się trzęsie, a na scenie dzieją się prawdziwe cuda! Zapewniam Was, że kilka razy solidnie podskoczyłam na krzesełku, a widownia zaczęła nerwowo chichotać. Nie będę zdradzać szczegółów, aby nie pozbawiać Was przyjemności i zaskoczenia.

Zapowiedź spektaklu Medium Teatr Kwadrat.


Efekty specjalne w tym spektaklu sprawiają, że przypomina nam się na czym polega prawdziwa magia teatru. Czy zdarzyło Wam się ostatnio przecierać oczy ze zdumienia (nie na widok wygórowanych cen!)? Mankamentem tej inscenizacji jest fakt, że każda scena z udziałem efektów specjalnych i magicznych rekwizytów przerywana jest krótkimi filmikami z życia dawnej Warszawy. W tym czasie technicy i magicy szykują scenę na kolejne atrakcje. Niestety to zaburza tempo spektaklu i wydłuża spektakl do 2 godzin z przerwą.

Jak w dobrym thrillerze lub horrorze akcja rozwija się w kierunku, który coraz bardziej osacza głównego bohatera Witolda Osowieckiego, w tej roli Paweł Małaszyński. Faktycznie na scenie wychodzi on z siebie aby sprostać wyzwaniom jakie rzucają mu moce nadprzyrodzone. Duże uznanie za rolę autentycznie komediową dla Aldony Jankowskiej, która stworzyła medium jako postać barwną i charyzmatyczną. Przypuszczam, że od tej pory może mieć sporo zleceń nie tylko z Krosna i nie tylko z zaświatów.

Podsumowując sztuka Noëla Cowarda w reżyserii Anrzeja Nejmana to czysta rozrywka i śmiało może konkurować z filmowymi produkcjami. Jeśli dawno nie byłeś w teatrze, może warto spróbować od tej pozycji? Zachęcam!

Szczegóły:
Noël Coward
„Medium” (Blithe Spirit)
Tłumaczenie, adaptacja i reżyseria: Andrzej Nejman
Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
Aktorzy:
Ilona Chojnowska
Maja Hirsch
Aldona Jankowska
Katarzyna Chorzępa
Agnieszka Sienkiewicz/ Barbara Garstka
Paweł Małaszyński
Paweł Wawrzecki/ Andrzej Grabarczyk

Premiera listopad 2015
Teatr Kwadrat

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi