Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Melduję Tobie Polsko - Teatr Telewizji 1.03

powrót
Melduję Tobie Polsko - Teatr Telewizji 1.03

1 marca 2021 r. zapraszamy na spektakl Teatru Telewizji pt. "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki". Monodram Przemysława Tejkowskiego w reżyserii Sławomira Gaudyna. Realizacja Teatru Telewizji została przygotowana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” jest bardzo emocjonalną relacją żołnierza, która została oparta na faktach. Osobiste przeżycia świadka zagłady zostały przedstawione w formie zeznań.

Główny bohater jest postacią bardzo złożoną, niezwykle doświadczoną przez życie. Wojna, represje i stan wielkiego ryzyka, w tym bezpośredniego zagrożenia życia, odcisnęły na nim swoje piętno. Obrazy przywoływane przez Pileckiego budzą grozę, dla współczesnego widza wydają się czymś odrealnionym. Rotmistrz w swoich monologach ukazuje potęgę ludzkiej nienawiści, pogardy i skutki oddziaływania tych najgorszych ludzkich decyzji i odruchów. Śmierć jest wszechobecna i to pod różnymi postaciami, w wielu sytuacjach. Stąd wrażenie piekła na ziemi, w którym Pilecki miał siłę i wolę do tego, aby prowadzić konspirację i tworzyć fundamenty ruchu oporu.

W jednym z monologów pada bardzo uniwersalne pytanie o postęp w cywilizacji, w której wciąż warunki dyktują brutalni i bezwzględni ludzie, dla których honor, dobroć czy szacunek dla drugiego człowieka są pozbawionymi wartości hasłami. Pilecki, swoją postawą ciągle przypomina, że za przyzwoitość i wiarę w lepsze jutro warto oddać życie.

Szczegóły:
Scenariusz: Przemysław Tejkowski, Sławomir Gaudyn
Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Scenografia: Krzysztof Motyka
Zdjęcia: Waldemar Stroński
Muzyka: Jacek Chrobak
Występują: Przemysław Tejkowski oraz Robert Żurek i Robert Chodur
PREMIERA: 13.09.2020

Emisja: 1.02.2021, TVP1, godz. 21.00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi