Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

MET Opera: Dialogi Karmelitanek

powrót
MET Opera: Dialogi Karmelitanek

11 maja 2019 r. zapraszamy na transmisję opery, wstrząsającego arcydzieła Francisa Poulenca „Dialogi karmelitanek” – prosto The Metropolitan Opera z Nowego Jorku w wybranych Multikinach w całej Polsce.

Opera „Dialogi Karmelitanek”, według dramatu Bernanosa, oparta jest na prawdziwej historii zakonnic, które zginęły pod ostrzem gilotyny.

Długa droga wiodła od prawdziwego wydarzenia – skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compiègne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) – do prapremiery „Dialogów karmelitanek” w La Scali w 1957 roku. Najpierw ich losy opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia zakonnic pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę Francisa Poulenca, który skomponował do niej intymną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście. Choć akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, kompozytor widział w dziele wyraz okropności II wojny światowej i obozów koncentracyjnych. Hrabianka Blanche wstępuje do klasztoru, który wkrótce potem zostaje zniszczony przez rewolucję. Dziewczyna ucieka, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanche dobrowolnie przyłącza się do nich i wchodzi na szafot.W inscenizacji transmitowanej prosto z Nowego Jorku błyszczeć będą międzynarodowe gwiazdy opery: Isabel Leonard, Adrianne Pieczonka, Karita Mattila. Zadyryguje dyrektor muzyczny Met: Yannick Nézet-Séguin.„Dialog karmelitanek” zostaną zaprezentowane w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Olsztyn, Poznań – Malta, Szczecin, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy, Włocławek oraz Zabrze.
11 maja 2019 r. o godz. 18.00

Przedstawienie z polskimi napisami będzie transmitowane w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround.
Czas trwania ok. 3 godz. 20 min.

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz online na www.multikino.pl.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi