Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

MET Opera: Wozzeck w Multikinie

powrót
MET Opera: Wozzeck w Multikinie

11 stycznia 2020 r zapraszamy do Multikina na pierwszą transmisję live z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Będzie to „Wozzeck” Albana Berga w interpretacji dyrektora Met Yannicka Nézet-Séguina – na żywo, start o godz. 18:55 w wybranych kinach sieci Multikino.

Najpierw było wydarzenie autentyczne: Johann Christian Woyzeck, lipski cyrulik, zamordował 21 czerwca 1821 swoją kochankę. Potem postromantyczny niemiecki pisarz Georg Büchner stworzył na tej kanwie dramat, a ten z kolei posłużył Albanowi Bergowi do skomponowania wstrząsającej opery. Były żołnierz, dręczony koszmarami, nie wytrzymuje presji środowiska i wyśmiewany po zdradzie swej konkubiny zabija ją, a sam ginie w nurtach rzeki.Berg z niezwykłą maestrią eksperymentował w swoim dziele z dawnymi formami muzycznymi, dzięki czemu powstała wyjątkowa partytura, napisana metodą dodekafoniczną. Tym razem muzycznie zinterpretuje ją Yannick Nézet-Séguin, nowy dyrektor muzyczny The Metropolitan Opera, a w rolę Wozzecka wcieli się znakomity szwedzki baryton Peter Mattei (wystąpił w transmisjach „Cyrulika sewilskiego”, „Parsifala” i „Eugeniusza Oniegina”). Za reżyserię odpowiada William Kentridge. „Wozzecka” wystawiali także Polacy – w ostatnich latach tę operę reżyserował m. in. Krzysztof Warlikowski. Co tak urzekającego jest w historii Wozzecka, że wciąż znajduje nowych interpretatorów wśród wybitnych artystów? Między innymi o tym będzie można przekonać się w trakcie transmisji live w Multikinie.Szczegóły:
Wozzeck
dyrygent: Yannick Nézet-Séguin
reżyseria: William Kentridge
współpraca reżyserska: Luc De Wit
projekcje wideo: Catherine Meyburgh
scenografia: Sabine Theunissen
kostiumy: Greta Goiris
światło: Urs Schönebaum

w rolach głównych: Elza van den Heever jako Marie, Tamara Mumford jako Margret, Christopher Ventris jako Tamburmajor, Gerhard Siegel jako Kapitan, Andrew Staples jako Andres, Peter Mattei jako Wozzeck, Christian Van Horn jako Doktor

11.01.2020 | sobota | 18:55 [CET] PREMIERA SEZONU

w następujących kinach sieci Multikino w: Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu (Multikino Malta), Szczecinie, Warszawie (Multikino Ursynów, Multikino Złote Tarasy, Multikino Targówek), Włocławku i Zabrzu.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi