Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Miarka za miarkę KONKURS

konkurs
powrót
Miarka za miarkę KONKURS
Teatr Dramatyczny zaprasza

18 i 19 lutego 2017 r. zapraszamy do Teatru Dramatycznego w Warszawie na spektakl "Miarka za miarkę". Premiera odbyła się 3 kwietnia 2016 r. Dla czytelników mamy 3 podwójne zaproszenia na sobotę i 4 podwójne zaproszenia na niedzielę.

Źle się dzieje w Wiedniu, moralny upadek i korupcja paraliżują kraj. Książę Wincencjo przekazuje władzę w ręce namiestnika. Angelo, by uzdrowić państwo, kręci na mieszkańców bicz z paragrafów – więzienia szybko zapełniają się skazanymi. Jednym z nich jest Claudio, oczekujący wyroku śmierci za spłodzenie nieślubnego dziecka. Wincencjo powraca w przebraniu mnicha i obserwuje rozwój sytuacji.

„Miarka za miarkę”, jedna z najbardziej przewrotnych sztuk Szekspira, łączy polityczny thriller z okrucieństwem, ironią i czarnym humorem. Dramat w nowym tłumaczeniu Piotra Kamińskiego reżyseruje Oskaras Koršunovas. „To opowieść o władzy, jej dramacie i absurdach. Szekspir pyta, czy rządzący mogą być sprawiedliwi i moralni, czy też wykorzystują moralność, by zdobyć i sprawować władzę. – mówi reżyser.

Przemysław Stippa o spektaklu "Miarka za miarkę".


Reżyser o spektaklu
Sztuki Szekspira mają w sobie uniwersalne matryce, które można przystosować do współczesności. Dzięki temu, paradoksalnie, uzyskujemy często bardziej aktualny obraz rzeczywistości niż w literaturze współczesnej. Obraz, który pozwala nam uświadomić sobie skalę naszej teraźniejszości, bo jest pokazany poprzez najważniejsze mechanizmy rządzące światem.

Na ogół nie czujemy teraźniejszości, żyjemy przyszłością lub przeszłością, misja teatru jest uświadomienie nam, co dzieje się tu i teraz. Teatr nadaje teraźniejszości sens, a Szekspir idealnie do tego pasuje. Przez jego pryzmat oglądam dzisiejszy świat.

Siłą Szekspira jest również umiejętność podwójnego kodowania - poprzez świetne opowieści pokazuje nam prawdy o człowieku i świecie. Dramaty Szekspira, mimo upływu lat, są ciągle żywe, bo pisał je w trakcie prób, z zespołem teatralnym i uwzględnieniem oczekiwań widzów.

„Miarka za miarkę” to opowieść o władzy, jej dramacie i absurdach. Podstawowa kwestia to opozycja: władza a moralność. Szekspir pyta, czy rządzący mogą być sprawiedliwi i moralni, czy też wykorzystują moralność, by zdobyć i sprawować władzę. Myślę, że to dziś w Polsce bardzo aktualne pytania, ale nie tylko w Polsce. Mechanizmy sprawowania władzy nie zmieniły się od czasów Szekspira, stały się bardziej subtelne, zmieniły się idee, które za nią stoją, ale to nie zmienia istoty władzy. Po prostu dziś władza jest bardziej przypudrowana.


Oskaras Koršunovas - wystawia m. in.: na Litwie, we Francji i Włoszech, w Rosji, Szwecji, Polsce i Norwegii. Zdobywca wielu nagród za reżyserię (m.in.: First Fringe i Herald Angels w Edynburgu, Europe Theatre Prize for New Realities, nagrody na Festiwalu "Kontakt" w Toruniu, nagrody dla najlepszego reżysera sezonu w Norwegii i na Litwie). W 1998 roku założył Teatr Oskarasa Koršunovasa, w którym repertuar jest oparty na współczesnym dramacie i klasyce. Reżysera, który stworzył swój rozpoznawalny język sceniczny, interesuje teatr, który odbija teraźniejszość, a czasem również przepowiada przyszłość i ostrzega nas.

KONKURS
Dla czytelników TerazTeatr.pl mamy podwójne zaproszenia na 18 i 19 lutego 2017 r do Teatru Dramatycznego. Prosimy o wypełnienie formularza konkursowego. W odpowiedzi podajemy preferowaną datę spektaklu. Konkurs trwa do 18.02.2017 do godz. 14:00. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zwycięzców o wygranej poinformujemy osobiście.

UWAGA! Jeśli masz zainstalowane oprogramowanie typu AdBlock formularz konkursowy się nie wyświetli.Szczegóły:
MIARKA ZA MIARKĘ
William Shakespeare
przekład: Piotr Kamiński
reżyseria: Oskaras Koršunovas
scenografia i projekcje: Gintaras Makarevičius
kostiumy: Aneta Suskiewicz
muzyka: Antanas Jasenka
choreografia: Vesta Grabštaitė
światła: Eugenijus Sabaliauskas
drugi reżyser: Aldona Figura
asystentka reżysera, suflerka: Agata Zdziebłowska
asystentka kostiumografa: Aleksandra Harasimowicz
inspicjent: Tomasz Karolak

OBSADA:
Książę: Sławomir Grzymkowski
Angelo:Przemysław Stippa (aktor Teatru Narodowego)
Eskalus:Zdzisław Wardejn
Izabela: Martyna Kowalik
Pani Przewalska: Agnieszka Warchulska
Pompej: Janusz R. Nowicki
Lucjo: Krzysztof Szczepaniak
Klaudio: Mateusz Weber
Julia: Kinga Suchan
Marianna: Anna Szymańczyk
Franciszka: Agnieszka Roszkowska
Piana: Tomasz Budyta
Łokieć: Łukasz Wójcik
Brat Piotr: Piotr Bulcewicz
Sędzia/Brat Tomasz: Mariusz Wojciechowski
Skórwieszadło: Zbigniew Dziduch
Służący: Michał Podsiadło
Dozorca więzienny: Maciej Wyczański
Barnardyn: Marcin Sztabiński
Czas trwania spektaklu: 2 godz. 30 min /z przerwą/

PREMIERA: 3.04.2016
Podczas spektaklu używane jest światło stroboskopowe o dużej częstotliwości.

18.02.2017 godz. 19:00
19.02.2017 godz. 17:00
Scena im. G. Holoubka
Teatr Dramatyczny
Plac Defilad 1, Warszawa

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi