Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Miasto we krwi - premiera w Gliwicach

powrót
Miasto we krwi - premiera w Gliwicach
"Miasto we krwi", reż. Jacek Głomb, Teatr Miejski

Już w piątek, 17 maja 2019r., w przestrzeni Ruin Teatru Victoria, będącej sceną Teatru Miejskiego w Gliwicach, odbędzie się spektakularna inscenizacja inspirowana kronikami królewskimi Williama Szekspira - "Miasto we krwi" w reż. Jacka Głomba.

Scenariusz spektaklu "Miasto we krwi" został napisany przez Roberta Urbańskiego na podstawie kronik królewskich Williama Szekspira. Z tego niemałego materiału wykorzystano fragmenty z „Króla Jana” i trzech części „Henryka VI”, a także nietłumaczoną dotąd na język polski scenę z dramatu „Sir Thomas More” (jest to jedyny zachowany do dziś manuskrypt Szekspira). Jak mówi autor scenariusza - Chciałem, aby za bezwzględnością ukazanych polityków dało się dostrzec ich osobiste emocje, ale przede wszystkim, by w jedną wizję historii połączył się szekspirowski obraz mechanizmu władzy z jego ponurym ucieleśnieniem, jakim jest spalony gmach gliwickiego teatru.

Spektakl wystawiany będzie w ciekawej przestrzeni - w Ruinach Teatru Victoria. Budynek tego teatru został oddany do użytku w 1899 roku i niestety spłonął w marcu 1945 roku podpalony przez żołnierzy. Ruiny niszczały i dopiero w latach 90. zaczął się powolny proces zabezpieczania i adaptowania ruin do potrzeb działalności teatralnej. W przestrzeni tej wielokrotnie wystawiał swoje spektakle Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy z efektownymi widowiskami w reżyserii Jacka Głomba. I także obecną inscenizację reżyserować będzie Jacek Głomb. Ten reżyser i dyrektor teatru u siebie w mieście konsekwentnie od lat 90. odkrywał nieznane przestrzenie, opuszczone kina, hale – aby tam realizować swoje opowieści.

Premiera "Miasta we krwi" ma też pewien wydźwięk symboliczny. Gdy Łukasz Czuj obejmował dyrekcję artystyczną Teatru Miejskiego w Gliwicach w maju 2016 roku, pierwszą konferencję wraz z dyrektorem naczelnym zorganizował właśnie w Ruinach Teatru Victoria. Ten symboliczny gest miał pokazać, że ten nowy, dramatyczny teatr nie będzie bał się opowieści wchodzących w dialog z przeszłością, będzie budował swoją narrację, szukając nowego języka teatru. Łukasz Czuj dopowiada: Premiera „Miasta w krwi” w reżyserii Jacka Głomba w Ruinach Teatru Miejskiego w maju 2019 roku stanowi więc symboliczne dopełnienie programu,, jaki od trzech lat realizowaliśmy w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Ruiny Teatru Victoria (nieustannie nazywane magicznymi, ale w tym nieco zużytym określeniu wciąż jest wiele prawdy), na scenie cały zespół artystyczny, aktorzy gościnni, grająca na żywo kapela Kormorany – historia mieszająca się z teraźniejszością oraz uruchamiająca wyobraźnię przestrzeń i niezwykła literatura (Szekspir!), to wszystko elementy, które składają się na opowieść, jaką od samego początku chcieliśmy realizować w Gliwicach. Duża i Mała Scena, Scena Mikro przy Nowym Świecie mają za sobą 22 premiery. Premierą „Miasta we krwi” – 23 tytułem w repertuarze Teatru Miejskiego w Gliwicach wkraczamy na zupełnie nowe terytorium, proponując Państwu teatr, który wykracza poza bezpieczną przestrzeń tradycyjnej sceny, teatr, który proponuje rozmowę o historii i współczesności, przypominając zarazem o przeszłości teatralnej miasta, pokazując jego ciągłość oraz wciąż żywą energię, która rodzi się każdego wieczoru na deskach naszych scen.


Zdjęcie z prób, "Miasto we krwi", reż. Jacek Głomb, Teatr Miejski w Gliwicach / fot. Karol Budrewicz

Miasto we krwi
Teatr Miejski w Gliwicach, Ruiny Teatru Victoria
premiera: 17-05-2019r.

reżyseria: Jacek Głomb
scenariusz: Robert Urbański
scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
choreografia: Leszek Bzdyl
video: Karol Budrewicz
asystent ds. produkcji: Krzysztof Karaś
asystentka reżysera: Alina Czyżewska
muzyka: Orkiestra Kormorany (Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Krzysztof „Konik” Konieczny, Piotr „Blusmen” Jankowski)
obsada: Alina Czyżewska, Edyta Torhan (gościnnie), Aleksandra Maj, Mirosława Żak, Karolina Olga Burek, Dominika Majewska, Joanna Gorzała (gościnnie), Łukasz Kucharzewski, Jakub Klimaszewski (gościnnie), Przemysław Chojęta (gościnnie), Robert Zawadzki (gościnnie), Artur Paczesny (gościnnie), Michał Wolny, Kornel Sadowski (gościnnie), Łukasz Kabus (gościnnie), Mariusz Galilejczyk, Maciej Piasny , Grzegorz Wojdon (gościnnie)

Bilety w cenie 34-39 zł (60 zł spektakl premierowy) do nabycia w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatru.

Daty kolejnych wystawień sztuki: 17-18 maja, 31 maja, 1-2 czerwca, 22-23 czerwca, 29-30 czerwca.

Serdecznie zapraszamy

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi