Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Międzypokoleniowe KONSTELACJE

powrót
Międzypokoleniowe KONSTELACJE
Teatr Academia zaprasza

22 października 2017 r. zapraszamy do Teatru Academia na spektakl „KONSTELACJE”. Nad tym tanecznym i międzypokoleniowym przedstawieniem pracują warszawscy twórcy, tancerze z Wrocławia i Bielska-Białej oraz amatorzy tańca 60+ z Wrocławia.

Konstelacja oznacza gwiazdozbiór, jednak to słowo niesie za sobą również wiele innych skojarzeń. Październikowy spektakl w Teatrze Academia skupi się na opowieści o nieuniknionych zdarzeniach, złożonych relacjach międzyludzkich w kontekście upływającego czasu, a całość podkreśli kontekst międzypokoleniowy projektu. Twórcy postarają się również odpowiedzieć na pytania Co determinuje nasze wybory życiowe? Co jest początkiem, a co końcem cyklu miłości? Czy miłość jest zjawiskiem ponadczasowym i pozawymiarowym, a także jakie są cechy miłości wiecznej? Jednak dla każdego z uczestników i widzów spektaklu odpowiedzi mogą być zupełnie inne…

Pomysłodawczyni „KONSTELACJI”, Paulina Święcańska współpracowała już z seniorami w roli tancerzy przy autorskim projekcie protoCIAŁO w ramach „Miasta Przyszłości” Edwina Bendyka oraz rocznym projekcie animacyjnym w przestrzeni miasta pod nazwą MY perFORMAtive SPACE we Wrocławiu.
Projekt „KONSTELACJE” to kolejny etap współpracy z seniorami, dla których ważny jest rozwój i chęć poznania sztuki teatru tańca. Są kreatywni, twórczy, a także chcą zmieniać swoje życie poprzez taniec. Dla mnie – jako choreografa – to najpiękniejsze chwile, kiedy mogę obserwować te zmiany. Oczywiście bywają trudne momenty, ponieważ tego typu projekty wymagają kilkugodzinnych prób. Czasem zwyczajnie przychodzi zmęczenie, jednak zupełnie wystarczającą motywacją jest konfrontacja i występ przed publicznością - mówi Paulina Świecańska.

Seniorzy - Magdalena i Krzysztof Sztylińscy oraz Małgorzata Czaban – wystąpią na scenie razem z profesjonalistami: performerami i tancerzami Aleksandrą Osowicz i Pawłem Koniorem, którzy wraz z choreografką przygotowują fizycznie i merytorycznie cały zespół do pokazu premierowego. Spektakl w swojej strukturze czerpie z różnych technik: elementów improwizowanych, etiud z tańca współczesnego oraz kontakt improwizacji - całość utworzy dzieło choreograficzne. Sztuka tańca połączy się na scenie z teatrem narracji wizualnej, w którym elementy scenografii tworzą integralną część dramaturgii spektaklu. Rekwizyty jednocześnie będą scenografią, a kostiumy podkreślą znaczenie postaci.

Zawsze staram się tworzyć spektakle, w których różne elementy dzieła scenicznego uzupełniają się – muzyka, kostium, scenografia, światła, ruch sceniczny, dramaturgia. Są to klucze do interpretacji moich spektakli, które daję widzom. Muszą sami poszukać odpowiedzi podejmując próbę czytania spektaklu na płaszczyznach znaczeniowych. Bardzo zależy mi, aby odbiorca nie konfrontował swoich odczuć linearnie z tym „co autor miał na myśli”. Według moich praktyk i przekonań dzieło jest tworzywem, któremu kształt może nadać dopiero interpretacja widzów. Lubię realizować spektakle abstrakcyjne, w których otwieram pole do dyskusji, a nie daję odpowiedzi w ramach spektaklu – dodaje Paulina Święcańska.
Całość wieczoru zakończy rozmowa o tańcu, czyli spotkanie twórców z widzami, podczas którego wszyscy będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami. Więcej informacji: www.facebook.com/events/178589589380031/.

Szczegóły:
KONSTELACJE
Koncepcja i choreografia: Paulina Święcańska
Reżyseria: Romuald Woźniak
Kreacja postaci: Aleksandra Osowicz, Paweł Konior, Małgorzata Czaban, Magdalena i Krzysztof Sztylińscy
Muzyka: Kolaż muzyczny

22 października 2017, godz. 18:00
Teatr Academia,
ul. 11 Listopada 22
Warszawa
Wstęp wolny

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi