Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Modernizacja Teatru Horzycy na finiszu

powrót
Modernizacja Teatru Horzycy na finiszu

Na swoje setne urodziny Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu odmłodnieje, dzięki trwającej od kilku miesięcy kompleksowej modernizacji. Zmieni się dużo, zwiększy się też liczba miejsc dla publiczności.

- Warto zwrócić uwagę, że Teatr Horzycy wyremontowano, z zachowaniem jego historycznej, zabytkowej formy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych udogodnień zarówno dla aktorów, jak i widzów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Zabytkowy budynek Teatru Horzycy powstał w 1904 roku. W okresie powojennym najwybitniejszym inscenizatorem toruńskiej sceny był Wilam Horzyca, obecny patron teatru w Toruniu. Więcej na temat historii toruńskiego Horzycy oraz poprzednich remontów na stronie teatru.

Budynek przy placu Teatralnym przeszedł naprawę i malowanie elewacji, wymianę okien oraz uzupełnienie wykończeń blacharskich. Gmach został ocieplony, a na dachu zamontowano nowoczesny system odgromowy. Unowocześniono system wentylacji budynku, oraz zamontowano nowoczesną klimatyzację, odczują to widzowie i pracownicy szczególnie latem.

Przywrócono do użytku drugie piętro widowni, które od kilkudziesięciu lat było nieczynne. Przybyło 47 miejsc dla publiczności, teraz jest ich 399. Na wszystkich poziomach widowni zostały wymienione fotele oraz zwiększona przestrzeń między rzędami. Modernizacja mechanizmów zaplecza sceny i systemu sterowania poprawi komfort pracy aktorów i pracowników teatru.

Modernizacja zmniejszy też koszty utrzymania obiektu. Poza termomodernizacją wymieniono żarówki na zamienniki ledowe w efektownym, liczącym ponad 200 punktów świetlnych żyrandolu. Zamontowano 160 energooszczędnych reflektorów oświetlających scenę i widownię.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 11 milionów złotych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, budżetu województwa i budżetu instytucji.

Na stulecie polskiej sceny
W ubiegłym roku, to jest dokładnie 100 lat później Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu obchodził jubileusz związany z uruchomieniem polskiej sceny dramatycznej. Z tej okazji marszałek województwa wyróżnił trzynastu pracowników instytucji za wieloletnią pracę w instytucji.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi