Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Nagrodzeni na Festiwalu Korczak 2018

powrót
Nagrodzeni na Festiwalu Korczak 2018

W dniach od 12 do 19 października 2018 r. w Warszawie odbył się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK2018. Tysiące widzów w każdym wieku było świadkami niezapomnianych wydarzeń artystycznych i około teatralnych: spektakli, happeningów, Strefy Dziecka, „Marszu ze Złocistym” ku pamięci Janusza Korczaka, rozmów z twórcami i aktorami. Uznanie Jury oraz Jury Dziecięce przyznało nagrody dla najlepszych polskich produkcji teatralnych!

Najlepsze polskie produkcje nagrodzone!
Tegoroczna edycja poświęcona była prezentacji dorobku najlepszych polskich produkcji teatralnych. Uznanie Widzów potwierdza fakt wysokiego poziomu artystycznego polskich spektakli dla dzieci i młodzieży. Festiwal KORCZAK dostarcza już kolejnym pokoleniom Widzów wielu emocji. Podobnie było podczas tegorocznej edycji. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, a także jeden z najważniejszych Festiwali Europy przyczyniających się do rozpowszechniania jej dziedzictwa kulturowego. Kierując się postawą, ideami Doktora Janusza Korczaka staramy się dotrzeć do każdego Widza, w szczególności do tego najmłodszego. Już od kilku lat proponujemy nasz festiwalowy program „Ab ovo” („zacząć od jaja”), zapraszając do teatru właśnie niemowlęta wraz z opiekunami. W tym roku z myślą o nich zaplanowany był rodzinny weekend, w którego trakcie odbyły się spektakle dedykowane właśnie dla NAJNAJÓW. Dziękujemy wszystkim Widzom: tym małym i dużym za aktywne uczestnictwo w tegorocznej XXII edycji Festiwalu KORCZAK - mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK.

Festiwal KORCZAK2018 został podczas Gali Finałowej podsumowany poprzez dwa składy Jury: Jury składającego się z wybitnych znawców teatru oraz Jury Dziecięcego. W tym roku nagrody: Grand Prix Złocisty, Kot w worku oraz Ziarenko trafiły do:

• Nagrodę Grand Prix Złocisty otrzymał spektakl pt. „Odlot” w scenografii Matyldy Kotlińskiej z muzyką Adama Świtały wyreżyserowanemu przez Janni Yonge w Teatrze Animacji w Poznaniu.
• Nagroda Kot w worku w postaci zaproszenia ze spektaklem na przyszłoroczną edycję Festiwalu dla zespołu Łódzkiego Teatru PINOKIO za spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni”.
• Jury Juniorzy przyznało nagrodę Ziarenko dla spektaklu pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Animacji z Poznania.

KORCZAK2018 – ponad 100 wydarzeń artystycznych i około teatralnych
W wydarzeniach artystycznych w ramach Festiwalu KORCZAK wziął udział każdy bez względu na wiek: niemowlaki, przedszkolaki, uczniowie, rodzice, opiekunowie, dziadkowie. NAJNAJE doskonale bawiły się: tańczyły i śpiewały razem z rodzicami do melodii zaczerpniętych prosto z natury w wykonaniu Teatru Atofri z Poznania. Trochę starsi, czy to właśnie z opiekunami, czy wychowawcami i nauczycielami obejrzeli spektakle nie tylko te bazujące na lekturach tj. „Chłopcy z Placu Broni”, ale również spektakle pełne humoru pt. „Ja, maluch i morze” Teatru Baj, „Mała draka o zwierzakach” w wykonaniu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Przed spektaklem nie mogło zabraknąć happeningów w specjalnie przygotowanej Strefie Dziecka, gdzie uczestnicy sami kształtowali i wyznaczali zasady jego funkcjonowania koordynowanych przez animatorów. Festiwal KORCZAK to także przestrzeń do rozmowy, nie zawsze poruszającej tematy błahe, często towarzyszące naszej codzienności. Po każdym spektaklu widzowie mogli zadawać pytania twórcom i aktorom danego widowiska. Specjalnie dla Widzów na stronie Festiwalu KORCZAK została uruchomiona platforma Festiwalowe Studio Internetowe, na której zostały umieszczone nagrania z wszystkich wydarzeń festiwalowych: fragmenty spektakli, rozmowy po spektaklach, happeningi oraz rozmowy „całkiem serio”
z twórcami i aktorami.

„BIURO OPINII”
W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu KORCZAK powstała instalacja BIURO OPINII. Na specjalnej ścianie umieszczone zostało kilka tysięcy samoprzylepnych karteczek. Młodzi Widzowie wyrazili na nich swoje uczucia, napisali, co ich śmieszy, co ich irytuje i co chcieliby zmienić. Ściana funkcjonowała w trakcie Festiwalu KORCZAK. Będzie ją można również zobaczyć także przed i w trakcie pokazów spektaklu-instalacji KORCZAK LABORATORIUM w dniach 24-26 października w Muzeum Warszawskiej Pragi. W ten sposób zapełniła się wielka „ściana myśli”. Działanie to ma charakter społecznej instalacji artystycznej, wplecionej płynnie w scenariusz-instalację KORCZAK LABORATORIUM.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi