Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Nagrodzono Malinę Prześlugę-Delimatę

powrót
Nagrodzono Malinę Prześlugę-Delimatę

Kapituła pod przewodnictwem prof. Waldemara Kuligowskiego uhonorowała Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania w roku 2020 Malinę Prześlugę-Delimatę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wrażliwy i niedyskryminujący język oraz traktowanie młodego odbiorcy jak poważnego partnera do rozmowy o współczesnym świecie.

- Spotkało mnie w życiu kilka wyróżnień, ale ta nagroda jest dla mnie szczególna - mówi laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. - Szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze przyznało mi ją miasto, w którym żyję, tworzę i pracuję, z którym związałam się świadomie dawno temu i które nie przestaje mnie inspirować i fascynować. Po drugie - otrzymuję tę nagrodę w roku tak trudnym dla sztuki i dla kultury, w Polsce i na świecie. My, artyści, tkwimy w tymczasowym niebycie, czekamy aż nas "odmrożą", na szarym końcu, a przecież bez sztuki, bez kultury ludzie przestają być ludźmi. Nagroda Artystyczna Miasta Poznania - przyznana tak samo jak w latach ubiegłych - pozwala uwierzyć, że "jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie"...

Malina Prześluga-Delimata jest kierowniczką literacką i dramaturżką Teatru Animacji w Poznaniu. W jej dorobku znajduje się kilkanaście książek dla dzieci oraz kilkadziesiąt wielokrotnie nagradzanych tekstów dramatycznych.

Jej sztuki ponad 70 razy adaptowano w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce oraz zagranicą. Jest wielokrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2013 r. "Chodź na słówko", 2016 r. "Smoki"), Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego Strefy_Kontaktu (2015 r. "Garnitur Prezydenta", 2017 r. "Nie ma"), Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2007, 2009, 2010, 2011, 2013, 2015, 2016, 2018), Konkursu Metafory Rzeczywistości (2013 r. "Kwaśne Mleko"). Jest zdobywczynią nagrody "Książka Roku" Polskiej Sekcji Nagród IBBY za książkę "Ziuzia" (2013), nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci (2015), Medalu Młodej Sztuki (2012) oraz Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2015). Jej dramaty przetłumaczono na francuski, angielski, niemiecki, bułgarski, ukraiński, rumuński, białoruski, rosyjski i węgierski.

Jako autorka tekstów piosenek stoi zarówno za płytami ilustrującymi dźwiękowo spektakle Teatru Animacji, jak i za utworami formacji Chór Czarownic.

- Tegoroczna laureatka została wyróżniona przez Kapitułę za poważną twórczość dla dzieci, za oddanie głosu tym, których na co dzień nie słyszymy, za otwieranie zamkniętych umysłów i nowe opisywanie rzeczywistości - mówi prof. Waldemar Kuligowski, przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. - Doceniamy wyobraźnię artystyczną artystki, ale i jej mądre zaangażowanie na rzecz rozmowy i zmniejszania dystansu (którego wszyscy mamy już raczej dość). Dzięki niej wierzymy i wiemy, że "Tyle pięknych słów, że aż się jeży włos/ dajcie słowom głos!/ Niech brzmią i szeleszczą, niech łamią nam języki/ Niech sensy przestawiają, niech zdań zmieniają szyki". Osoby wyróżnione stypendiami - twórcy z dziedzin takich jak muzyka, teatr, architektura, animacja kultury, sztuki wizualne - dają z kolei nadzieję na to, że Poznań staje się miejscem artystycznej mocy i czakramem kreatywności. Niech te stypendia będą dla nich symbolicznym przeciwciałem, pełnym uznania, akceptacji i szacunku.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi