Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Najlepsze teatralne zdjęcie 2022/2023 FINAŁ

powrót
Najlepsze teatralne zdjęcie  2022/2023 FINAŁ

18 fotografek i fotografów znalazło się w finale IX edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego od 2015 roku. Spośród 1454 nadesłanych w tym roku fotografii jury wybrało finałowe zdjęcia w trzech kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu, „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” oraz „architektura teatralna”. Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród oraz wystawa prac odbędzie się 9 grudnia. Finałowy wieczór rozpocznie i uświetni performatywny wykład Filipa Springera o architekturze teatralnej.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się aż 127 fotografek i fotografów, którzy przesłali prace wykonane między 1 września 2022 a 31 sierpnia 2023. Wśród nich znaleźli się zarówno artyści od lat fotografujący polski teatr, jak i debiutanci. Najmłodszy uczestnik IX edycji Konkursu ma 13 lat, najstarszy 75 lat. Fotografie zostały wykonane w 50 miejscowościach.

Zainteresowani zgłaszali fotografie w trzech kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A), czyli pojedyncza fotografia, ukazująca spektakl lub pracę nad nim, odznaczająca się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi, „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2022/2023 oraz „architektura teatralna” – sekwencja maksymalnie trzech zdjęć, prezentująca z zewnątrz wybrany budynek teatralny (użytkowany lub nie) albo przestrzeń zaadaptowaną, służącą współcześnie prezentacji wydarzeń teatralnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (kategoria C).

Prace ocenione zostały przez jury w składzie: Marek Chowaniec, Michał Heller, Marek Świca, Małgorzata Piekut i Jolanta Rycerska.

Fotografie, które znalazły się w finale od połowy listopada prezentujemy na naszym Facebooku oraz Instagramie.

Uroczyste ogłoszenie wyników IX edycji Konkursu Fotografii Teatralnej 2022/2023 nastąpi 9 grudnia o godz. 19.00. Finałowy wieczór rozpocznie i uświetni performatywny wykład Filipa Springera zatytułowany „Architektura spektaklu, spektakl architektury”.

Po finale zapraszamy do Galerii Instytutu Teatralnego na wernisaż wystawy wewnętrznej IX KFT.

Bilety na wydarzenie – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net. Na naszym kanale YouTube oraz na profilu na Facebooku przeprowadzimy także transmisję wydarzenia. Transmisja rozpocznie się o godz. 19:00.

Performatywny wykład „Architektura spektaklu, spektakl architektury” Filipa Springera

Historia teatru nierozerwalnie wiąże się z historią demokracji. Fakt ten nie tylko znajduje wyraz w ewolucji dramatu jako gatunku literackiego, ale także w historii architektury – zarówno tej teatralnej, scenograficznej jak i budynków, w których codziennie funkcjonujemy, mieszkamy i pracujemy. Język architektury i urbanistyki przesiąknięty jest terminologią teatralną – architektura snuje swoją opowieść w przestrzeni miejskiej, budynki bywają określane scenografią dla życia, wnętrza urbanistyczne projektuje się często tak, by pełniły rolę scen, na których miejscy „aktorzy” odgrywają swoje codzienne role. Co wynika z tej teatralizacji architektury i na ile zmiany w architekturze teatralnej mogą się odbijać w przestrzeniach zaprojektowanych do tego, by po prostu w nich żyć?

Konkurs Fotografii Teatralnej, który spotyka ze sobą najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne, organizowany jest od 2015 roku. Ma charakter otwarty.

Celem Konkursu jest propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru oraz prezentacja fotografii nie tylko jako formy dokumentowania procesu pracy artystycznej na scenie i wokół niej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń oraz sposobów odbioru dzieła, posiadającego własne walory i wartości. Konkurs ma również za zadanie poszerzanie i pogłębianie refleksji nad znaczeniem i formami fotografii teatralnej.

Każdej edycji towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych, w tym Magdy Hueckel, Tomasza Tyndyka, Wojciecha Plewińskiego, Bartka Warzechy. Wystawy pokonkursowe KFT odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów Konkursu pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

źródła

Instytut Teatralny

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi