Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Namiętna kobieta Teatr Telewizji 09.01

powrót
Namiętna kobieta Teatr Telewizji 09.01
Teatr Telewizji przedstawia

9 stycznia 2017 r. zapraszamy na spektakl Teatru Telewizji pt. "Namiętna kobieta". W roli tytułowej Marta Lipińska, reżyseria Maciej Englert.

Telewizyjna wersja spektaklu, który miał swoją sceniczną premierę 16 stycznia 2003 r. w Teatrze Współczesnym w Warszawie w tej samej obsadzie. Na szczególne słowa uznania zasłużyła grająca główną rolę Marta Lipińska, żywiołowa i pełna wdzięku, wzruszająca i zabawna jednocześnie.

W domu państwa Derbyshire wielkie poruszenie: właśnie dziś ma się odbyć ślub ich jedynego syna. Na niecałe dwie godziny przed rozpoczęciem uroczystości pani domu, Betty, gdzieś znika. Syn odnajduje ją na strychu, gdzie Betty, nie mogąca się pogodzić z odejściem ukochanego jedynaka z domu, próbuje skryć przed domownikami i gośćmi narastającą w niej frustrację i bunt. Rozstanie z synem, stanowiącym przez lata jedyny sens i cel jej życia, skłania Betty do dokonania bilansu dotychczasowego, straconego – jej zdaniem – życia i uporządkowania swych uczuć.

Starzejąca się Betty, walcząca z nadwagą, z jednej strony nieodpowiedzialna egoistka, złośliwa w swoich opiniach na temat bliźnich, a z drugiej uległa i zapobiegliwa kura domowa, poświęciła życie synowi, Markowi, i mężowi, Donaldowi. Ten pierwszy, stale podziwiany, wychwalany, obdarzany czułościami, przesłaniał jej świat, zawsze miał w matce wierną słuchaczkę i powiernicę. Ten drugi, ciągle spychany na drugi plan, pomijany i niedoceniany przez żonę, czuł się osamotniony w rodzinie, która nawet nie jadała z nim wspólnie posiłków. Uważał, że żona ma trudny charakter, ale sam nie umiał okazać jej miłości, docenić, pochwalić. Ona z kolei trwała w wypalonym uczuciowo związku tylko ze względu na syna.

W marzeniach wspominała swój krótki, ale namiętny romans, który przeżyła niedługo po ślubie z przystojnym sąsiadem, Crazem, pełnym fantazji uwodzicielem, niestety żonatym. Przeprowadzka i narodziny syna przerwały tę znajomość, o której – jak się okaże – mąż od początku wiedział, ale zamiast ostro interweniować, próbował odzyskać żonę sposobem. Betty nie umiała i nie chciała jednak zapomnieć Craze'a, który teraz znów wraca we wspomnieniach niemal tak rzeczywisty jak kiedyś.

Czas płynie nieubłaganie, a moment rozpoczęcia uroczystości ślubnej zbliża się wielkimi krokami. Najpierw więc Mark próbuje ściągnąć matkę ze strychu, później już i Mark i Donald usiłują nakłonić ją do zejścia z dachu, gdzie Betty powędrowała z czarującym duchem byłego kochanka, podsuwającego jej swój wariant szczęścia. Tymczasem ona, poddając się romantycznemu uniesieniu, postanawia sama zadecydować, co dalej.

Szczegóły:
Autor: Kay Mellor
Tłumaczenie : Elżbieta Woźniak
Reżyser: Maciej Englert
Zdjęcia: Michał Englert
Scenografia: Marcin Stajewski
Kostiumy: Anna Englert
Obsada: Marta Lipińska (Betty), Piotr Adamczyk (Mark), Andrzej Zieliński (Craze), Krzysztof Kowalewski (Donald), Kinga Tabor (Jo), Zbigniew Suszyński (Głos Strażaka)

Emisja: 9.01.2017, TVP1, godz. 20:30

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi