Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Nasza klasa Teatr Telewizji 16.04

powrót
Nasza klasa Teatr Telewizji 16.04

16 kwietnia 2024 r. o godz. 20:00 zapraszamy do TVP Kultura na spektakl Teatru Telewizji pt. "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišaka. Transmisja spektaklu z Teatru Dramatycznego (Scena na Woli) w Warszawie.

Niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. Marzą, żeby zostać lotnikiem, lekarzem, gwiazdą filmową. Czytają „Trylogię” Sienkiewicza, chodzą na filmy z Chaplinem, słuchają jazzu. Dlaczego chłopak, który wyciął serce z papieru i napisał miłosny wiersz, kilka lat później związał koleżance ręce sznurkiem i zagroził, że zastrzeli, jeśli będzie próbowała uciekać? Co się wydarzyło, że narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń? Co się stało z tamtą klasą?

„Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to opowieść w kilku lekcjach,rozgrywająca się począwszy od lat 20. XX wieku aż po współczesność. To także portret ciemnej strony relacji polsko-żydowskich, historia osnuta wokół tragedii w Jedwabnem. Bohaterami jest dziesięcioro uczniów jednej klasy, których losy i wzajemne stosunki zostają całkowicie odmienione wskutek wybuchu II wojny światowej. Uwikłani w dzieje historii młodzi ludzie zostają postawieni w sytuacji bez wyjścia, ale też dobrowolnie zajmują miejsca po przeciwnych stronach barykady. Jak mówi o sztuce reżyser spektaklu Ondrej Spišak: – „Nasza klasa” pokazuje, jak łatwo jest z koleżeństwa i przyjaźni przejść do nienawiści – jeśli uwierzy się w ideologię, a zapomni o prostych relacjach międzyludzkich będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa.

Zapowiedź spektaklu NASZA KLASA Teatru Dramatycznego - Scena na Woli.


Dramat Słobodzianka był w Polsce wielokrotnie nagradzany, m.in. jako pierwszy tekst dramatyczny został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE. „Nasza klasa” odnosi też niebywały sukces za granicą (określana jest nawet mianem „najlepszej sztuki eksportowej”) – dotychczas sięgano po nią choćby w teatrach na Węgrzech, Litwie, w Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W zeszłym roku w Teatrze Dramatycznym zagrano setne przedstawienie „Naszej klasy”.

Dzięki transmisji w TVP Kultura w połowie grudnia spektakl będzie dostępny dla wszystkich widzów w Polsce. Transmisję przedstawienia poprzedzi krótki wstęp Łukasza Drewniaka, który poprowadzi również rozmowę z Tadeuszem Słobodziankiem w przerwie spektaklu oraz dyskusję ze specjalnie zaproszonymi gośćmi chwilę po zakończeniu transmisji.

Szczegóły:
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Reżyseria: Ondrej Spišak
Scenografia: František Lipták
Kostiumy: Jan Kozikowski
Obsada: Magdalena Czerwińska (Dora), Izabela Dąbrowska (Zocha), Anna Gryszkówna (Rachelka), Robert T. Majewski (Jakub Kac), Maciej Skuratowicz (Rysiek), Mariusz Drężek (Menachem), Karol Wróblewski (Zygmunt), Marcin Sztabiński (Heniek), Leszek Lichota (Władek), Waldemar Barwiński (Abram)
Spektakl Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Emisja: 16.04.2024, TVP Kultura, godz. 20.00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi