Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Netta Teatr Telewizji 28.11

powrót
Netta Teatr Telewizji 28.11

28 listopada 2023 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl pt. "Netta" - sztukę Eustachego Rylskiego w reżyserii Kazimierza Kutza. Przedstawienie z 1998 roku. Występują: Zbigniew Zamachowski, Joanna Brodzik, Jan Nowicki, Bohdan Łazuka, Artur Barciś, Stanisława Celińska, Maria Peszek.

To czwarta sztuka Eustachego Rylskiego – po „Chłodnej jesieni”, „Zapachu orchidei” i „Wilku kazańskim” – napisana dla Teatru Telewizji. Podobnie jak poprzednie stanowiła zapis polskiej rzeczywistości i kształtowania się nowej mentalności Polaków.

W każdym z tych dramatów pojawia się jakiś „bohater naszych czasów”, a w jego postaci ogniskują się problemy etyczne współczesności. Jednocześnie pisarz dba o wiarygodność realiów społecznych, politycznych i obyczajowych. Bohaterowie zawsze poruszają się w konkretnym miejscu i czasie, w realnych wnętrzach i autentycznych plenerach. Może dlatego żaden ze scenariuszy autora nie doczekał się jeszcze wystawienia na scenie, a w Teatrze TV realizowali je wyłącznie reżyserzy filmowi – Janusz Zaorski, Kazimierz Kutz, Filip Zylber.

W „Netcie” pojawiają się przedstawiciele świata filmu i nowego polskiego biznesu, ukazani w różnych tonacjach, od groteskowej po liryczną. Ich interesy krzyżują się i splatają ze sobą. Potencjał artystyczny młodego twórcy i siłę nabywczą kapitału autor przeciwstawia tradycyjnej kulturze i starej, chociaż czasem niezaradnej i biernej inteligencji. Reżyser młodego pokolenia, znany dotychczas z kasowych filmów akcji, pisze ambitny scenariusz. Kłopot polega na tym, że nikt nie chce skierować go do produkcji, dotychczasowi sponsorzy boją się ryzyka, oczekują produktów już sprawdzonych. Zaprzyjaźniony producent przekonuje, że ludzie są jak dzieci – wciąż chcą tych samych bajek, byle dobrze opowiedzianych. I tak się dzieje, scenariusze pisują dzisiaj pod pseudonimami najlepsi prozaicy naszych czasów.

Pani Kowalska, która w branży pracuje dłużej, niż młody reżyser chodzi po świecie, także radzi wziąć się do roboty, tłumacząc o co w branży chodzi – wyłącznie o kasę. Reżyser nazywany w środowisku młodym wilkiem, ambitny i ostry, postanawia walczyć o scenariusz, na którym naprawdę mu zależy. Zabiega o recenzję u samego mistrza, autorytetu moralnego i artystycznego, lecz sławny reżyser zdecydowanie odmawia.

Artysta zdegustowany „prowincjonalną, plebejską tandetą”, która nas otacza, wręcz osacza, nie może pogodzić się z tym, że fascynujący tekst – najlepszy, jaki kiedykolwiek miał w ręku – wyszedł spod pióra takiego prostaka i durnia, idioty obdarzonego talentem, jak ocenia początkującego twórcę. Jacek się nie poddaje. W knajpie intensywnie korumpuje krytyka, który wreszcie godzi się przeczytać scenariusz inny niż wszystkie i napisać o nim kilka zdań. W ten sposób, z prasy, dowiaduje się o istnieniu ambitnego reżysera.

Jego żona, córka poważanego ongiś literata, dziś żyjącego z pisania scenariuszy, postanawia sama załatwić sprawę. Odwiedza mistrza, który ma jeszcze w pamięci wizerunek „pięknej, nieco zepsutej dziesięcioletniej kobiety” wzbudzającej już wówczas jego pożądanie. I jeszcze tego samego dnia jej mąż otrzymuje prywatny list od wielkiego reżysera z wyrazami uznania dla talentu młodszego kolegi. Prezydent korporacji Polski Beton gotów jest od zaraz wyłożyć pieniądze na stół, choć opowieści zatytułowanej „Netta” nie rozumie ani w ząb, bo intuicyjnie wyczuwa, że taka „arystokratyczna opowiastka” pomoże „naszym” dołożyć „tamtym”. Młody artysta musi dokonać wyboru, czy solidaryzować się z ludźmi z tej samej sfery co on, czy uznać za własną hierarchię przyjętą przez tych, którzy byli dla niego autorytetami intelektualnymi i artystycznymi.

Szczegóły:
Autor: Eustachy Rylski
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Scenografia: Stanisław Bielski
Kostiumy: Anna Wichłacz
Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz
Realizacja TV: Stanisław Zajączkowski

Obsada: Zbigniew Zamachowski (Tryk), Joanna Brodzik (Anna), Jan Nowicki (Hollman), Bohdan Łazuka (Dołęga), Artur Barciś (Gaponia), Tomasz Sapryk (Nowak), Stanisława Celińska (Kowalska), Paweł Burczyk (Mork), Jarosław Gajewski (Senator), Katarzyna Dowbor (Reporterka TV), Maria Peszek (Sekretarka Dołęgi).

PREMIERA 23.03.1998

EMISJA: 28.11.2023, TVP Kultura, godz. 20:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi