Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Niepodległa. Miasto - prapremiera w Powszechnym

powrót
Niepodległa. Miasto - prapremiera w Powszechnym

2 kwietnia 2019 zakończył się XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, podczas którego łódzki Teatr Powszechny pokazał dwie prapremiery, a już w sobotę 6 kwietnia o 12:00 kolejny prapremierowy pokaz przygotowany przez Powszechny – w ramach Dotknij Teatru obejrzeć będzie można „Niepodległą. Miasto”. Spektakl zrealizowany został przez Arkadiusza Wójcika i Małgorzatę Goździk wspólnie z grupą seniorów „Jesteśmy” oraz młodzieżą pozostającą pod opieką Stowarzyszenia MONAR.

„Spektakl zaprezentowany zostanie w przestrzeni ulicy Legionów i pomyślany jest tak, aby wciągnąć w akcję mieszkańców i przechodniów. Opowiadać będzie o mieście, a przede wszystkim ulicy widzianej oczami jej mieszkańców” – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. „Zgodnie z założeniami tegorocznego programu Dotknij Teatru spektakl wykorzysta scenografię miasta oraz zaanektuje na swoje potrzeby miejsca niesceniczne. Widzami staną się również mieszkańcy okolicznych budynków” – zaznacza Pilawska.
Spektakl opowie o Łodzi - od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości po współczesność. Będzie mówił zarówno o historii miasta (którą znamy z dokumentów, opowieści dziadków i rodziców), jak i współczesności (którą sami kształtujemy i interpretujemy). „Wychodzimy poza mury teatru i będziemy głośno mówić o jej mieszkańcach - tych, którzy mieli choćby niewielki wkład w budowanie Łodzi. Chcemy oswoić ulicę Legionów, przy której znajduje się teatr, zarówno poprzez pokazanie, że może się ona stać miejscem wydarzeń artystycznych, ale również poprzez dotknięcia jej tkanki i historii. Dzięki wyjściu w przestrzeń miejską uczynimy łodzian uczestnikami spektaklu” – mówi Arkadiusz Wójcik, aktor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Teatr Powszechny w Łodzi jako „Teatr blisko ludzi” od wielu lat współpracuje z grupą seniorów „Jesteśmy” oraz podopiecznymi MONAR-u, dla których warsztaty teatralne są elementem terapii. „Niepodległa Miasto” jest trzecim tytułem (po „Ostatnich świadkach” i „Niepodległej”) przygotowanym w Teatrze Powszechnym wspólnie z grupą „Jesteśmy” oraz czwartym spektaklem (po „Follow the White Rabbit”, „1,2,3, zginiesz ty” i „Ostatnich świadkach”) przygotowanym przez grupę podopiecznych MONAR-u.

Spektakl „Niepodległa. Miasto” będzie można obejrzeć również 7 kwietnia o 12:00.
Wstęp na wydarzenie za symboliczną opłatą – 1 grosz.

Spektakl plenerowy Teatru Powszechnego w Łodzi dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi w ramach łódzkiej edycji Dotknij Teatru 2019. Organizatorem projektu jest Poleski Ośrodek Sztuki.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi