Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Nikt nie kocha tak jak tenor - recenzja

recenzja TerazTeatr
powrót
Nikt nie kocha tak jak tenor - recenzja
"Nikt nie kocha tak jak tenor", reż. Witold Mazurkiewicz

Teatr Polski w Bielsku-Białej, tradycyjnie już, Nowy Rok przywitał komediowo, prezentując nowy spektakl, który z całą pewnością wprowadzi widzów w dobry humor! W tym roku mowa o “Nikt nie kocha tak jak tenor” w reż. Witolda Mazurkiewicza, którego premiera odbyła się na Dużej Scenie 6 stycznia 2022r.

“Nikt nie kocha tak jak tenor” to już druga sztuka Kena Ludwiga, jaką można oglądać na bielskiej scenie, pierwszą sztuką tego autora było “Pół żartem, pół sercem”, która gości w bielsku od marca 2021r. Jej akcja rozgrywała się w USA, z kolei w tej nowej sztuce przenosimy się do Francji, a konkretniej do Paryża, w którym to ma się odbyć najwspanialsze od lat wydarzenie kulturalne czyli koncert światowej sławy tenorów, w tym wielkiego Tito Merellego (Tomasz Lorek). Tito jest u szczytu - szczytu swojej sławy oraz szczytu sił witalnych i niestety coraz mocniej, coraz bardziej wydaje mu się, że czuje na karku oddech młodych rywali, szczególnie Carlo Nucciego (Mateusz Wojtasiński). Carlo, który nie tylko jest zdolny i utalentowany, ale przede wszystkim jest młody i wszystko jeszcze przed nim. Do tego wszystkiego dochodzi także fakt, że Tito nie czuje się już tak pociągający dla płci przeciwnej jak kiedyś, zaczyna wątpić w swój urok osobisty. I żeby dopełnić to wszystko, Tito przypadkiem nakrywa swoją żonę Marię ze wcześniej wspomnianym Carlo, w dość niedwuznacznej sytuacji, przez co wpada w szał i….. To trzeba po prostu samemu zobaczyć, bo to co wydaje się Titowi, nie do końca jest prawdą, omyłka goni omyłkę, aż do satysfakcjonującego finału.


"Nikt nie kocha tak jak tenor", reż. Witold Mazurkiewicz, Teatr Polski w Bielsku-Białej / fot. Dorota Koperska

Pierwsze co rzuca się w oczy gdy zasiada się na widowni to bajeczna scenografia, która jest hotelowym pokojem gdzieś w Paryżu, w okolicach Wieży Eiffla. Na co warto zwrócić uwagę w scenografii, to położenie pokoju znamy doskonale dzięki widokowi za oknem, który wygląda naprawdę realistycznie! Skoro mowa o scenografii, to nie można też nie zwrócić uwagi na wysmakowane stroje bohaterów - od razu widać, że są to postaci z wyższych sfer!

Co do gry aktorskiej, to muszę przyznać, że wszyscy doskonale weszli w swoje role i pokazali niemal archetypy postaci. Maria (Anita Jancia-Prokopowicz), Tito Merelli czy boy hotelowy (Tomasz Lorek) mówią, zachowują się, gestykulują jak typowi włosi (a przynajmniej typowi wg. naszych przekonań), Tatiana (Anna Guzik-Tylka) to sztampowa rosjanka ze wschodnią duszą. Carlo Nucci (Mateusz Wojtasiński), Max (Grzegorz Margas) czy Mimi (Oriana Soika) to młodzi, zakochani ludzie, a sprawca całego przedsięwzięcia czyli koncertu tenorów - Henry Saunders (Grzegorz Sikora) to człowiek interesów, dla którego przeciwności to tylko kolejna okazja, a rzeczy niemożliwe załatwia od ręki. Wielkie brawa dla wszystkich za wspaniałe role! Dodatkowo w międzyczasie, w trakcie trwania spektaklu, kilka razy możemy słyszeć popisy wokalne części bohaterów i zdecydowanie wypadają one wyśmienicie! Tak więc jeszcze raz brawa!

Po premierze spektaklu, dla widzów przygotowana była jeszcze druga część wieczoru - koncert “Karuzela Pani Marii” ze znanymi piosenkami bielskiej piosenkarki Marii Koterbskiej. Wykonawcami kolejnych utworów są: Anna Guzik-Tylka, Marta Gzowska-Sawicka, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Tomasz Lorek, Adam Myrczek, Grzegorz Margas. Śpiewają solo, w parach oraz wszyscy razem i tak naprawdę w każdej konfiguracji wypadają niesamowicie! Duża też tutaj zasługa muzyki na żywo w wykonaniu muzyków Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jacka Obstarczyka (który także przygotował fantastyczne aranżacje poszczególnych utworów). Trzeba też dodać, że pierwotnie koncert ten został odegrany we wrześniu 2021r. z okna Teatru Polskiego, dla widzów zgromadzonych pomiędzy teatrem a zamkiem. Teraz z kolei można go oglądać w teatralnych murach, po niektórych pokazach “Nikt nie kocha tak jak tenor”, tak więc warto warto dobrze przeglądać repertuar jeżeli chcemy usłyszeć ten fantastyczny koncert!

Podsumowując spektakl “Nikt nie kocha tak jak tenor” to kolejna udana komedia na bielskiej scenie, która z pewnością rozbawi widzów, a koncert “Karuzela Pani Marii” tylko dopełni świetny wieczór w teatrze!

Tomasz Sknadaj, styczeń 2022r.

Nikt nie kocha tak jak tenor
Teatr Polski w Bielsku-Białej
premiera: 06-01-2022r.

Autor – Ken Ludwig
Przekład – Klaudyna Rozhin
Reżyseria – Witold Mazurkiewicz
Scenografia – Wojciech Stefaniak
Kostiumy – Iga Sylwestrzak
Opracowanie muzyczne – Witold Mazurkiewicz
Aranżacje muzyczne i nagrania w studio – Krzysztof Maciejowski
Przygotowanie muzyczne – Natalia Firlej, Agnieszka Gregorczyk

Obsada: Grzegorz Sikora, Grzegorz Margas, Tomasz Lorek, Anita Jancia-Prokopowicz, Oriana Soika, Mateusz Wojtasiński, Anna Guzik-Tylka.

Koncert Karuzela Pani Marii
Opieka artystyczna - Witold Mazurkiewicz
Aranżacje piosenek – Jacek Obstarczyk

Wykonawcy: Anna Guzik-Tylka, Marta Gzowska-Sawicka, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Tomasz Lorek, Adam Myrczek, Grzegorz Margas
Prowadzący (konferansjerzy): Oriana Soika, Michał Czaderna
Muzyka na żywo – Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jacka Obstarczyka.


komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi