Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Nowy dyrektor Teatru w Białymstoku

powrót
Nowy dyrektor Teatru w Białymstoku
Piotr Półtorak

1 stycznia 2017 r. Piotr Półtorak objął stanowisko Dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Funkcję tę będzie pełnił przez trzy sezony artystyczne - do 31 sierpnia 2019 roku.

Piotr Półtorak urodził się 7 kwietnia 1975 w Białymstoku. W 1998 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku związany jest od 1996 roku. Na swoim koncie ma wiele ról aktorskich. Jest laureatem Nagrody Wojewody Podlaskiego za sezon artystyczny 2003/2004.
Nowy dyrektor instytucji wygrał konkurs na to stanowisko w maju ubiegłego roku.
- Zdecydowałem się na udział w konkursie z uwagi na sytuację Teatru Dramatycznego. Spadek widza oraz repertuar, moim zdaniem, nietrafiony w gusta publiczności białostockiej i podlaskiej to główne powody, które doprowadziły do mojej decyzji - mówi Piotr Półtorak.

Główne cele, jakie stawia przed sobą nowy dyrektor instytucji to zwiększenie ilości widzów do 38 tys. w 2017 roku, a w następnych latach o kolejne 2 tys. osób rocznie.
- Przede wszystkim chciałbym otworzyć teatr na widzów. Mam nadzieję, że więcej osób zacznie przychodzić na spektakle: od dzieci, przez młodzież, osoby dorosłe, aż po osoby starsze. Chciałabym, żeby ten teatr stał się teatrem rzeczywiście dla wszystkich. Taka jest zresztą rola teatru wojewódzkiego – dodaje.

Piotr Półtorak planuje przygotowanie co najmniej pięciu premier rocznie. W lutym widzowie będą mogli zobaczyć „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Przedstawienie wyreżyseruje Katarzyna Deszcz, która pracowała już w białostockim teatrze tworząc spektakle: „Pięć kilo cukru” oraz „Romeo i Julia”. W maju, z myślą o najmłodszych widzach, powstanie spektakl na podstawie baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie wyreżyseruje Adam Biernacki, który stworzył już w Teatrze Dramatycznym „Rozkłady jazdy”, „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie” oraz „Emocjałki”. Na koniec sezonu planowane są pokazy przedpremierowe „Biegu z nożyczkami” Michaela McKeevera w reżyserii Andrzeja Mastalerza – znanego białostockiej publiczności z głównej roli w spektaklu „Ożenek” Nikołaja Gogola.

Zdaniem Piotra Półtoraka Teatr Dramatyczny powinien aktywniej angażować się w organizację wydarzeń kulturalnych o charakterze ogólnomiejskim oraz wojewódzkim. Dyrektor zamierza także kontynuować współpracę z Republikańskim Teatrem Białoruskiej Dramaturgii z Mińska oraz Teatrem Narodowym im. M. Eminescu w Kiszyniowie (Mołdawia). Zaplanowany na 2018 remont instytucji stanie się z kolei okazją do prezentacji spektakli Teatru Dramatycznego w nowych przestrzeniach. Od stycznia Teatr Dramatyczny zyskał także Kierownika Literackiego. Na czele Działu Literacko-Edukacyjnego stanął Konrad Szczebiot.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi