Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Nowy sezon w Teatrze Powszechnym

powrót
Nowy sezon w Teatrze Powszechnym
Teatr Powszechny w Warszawie

Pokazami spektaklu „Kuroń. Pasja według św. Jacka” w reż. Pawła Łysaka (21-24 września) Teatr Powszechny w Warszawie rozpocznie sezon 2017-2018. Spektakle „Kuroń” i „Klątwa” kilka miesięcy temu otrzymały nagrodę „Okulary Równości”, przyznawaną przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Na sceny Powszechnego wracają także inne popularne spektakle, m.in.: „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (7-8 i 10-12.10), „Mewa” w reż. Wojciecha Farugi (4-6.10), czy „Upadanie” w reż. Árpáda Schillinga (27-29.10). Bilety dostępne online na TerazTeatr.pl w zakładce repertuar.

Pierwsza połowa nowego sezonu to także czas wydarzeń finalizujących tegoroczną edycję Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”. Pod koniec września (weekend 23-24.09) troje artystów zaprezentuje w przestrzeni warszawskiej Pragi swoje najnowsze prace. Bartosz Zaskórski zaproponuje słuchowisko pt.: „Praski sklepik z horrorami”, Aleksandra Jakubczak w interaktywnym projekcie „Własność prywatna” opowie o skomplikowanej historii mieszkańców kamienicy przy ul. Targowej, a Piotr Wysocki stworzy mural przy ul. Ząbkowskiej oraz międzykulturowy pokaz taneczny. W ramach festiwalu powstają także dwa spektakle teatralne. Na 30 września zaplanowana jest premiera „Mefista” w reż. Agnieszki Błońskiej. Spektakl zainspirowany powieścią Klausa Manna i filmem IstvánaSzabó opowiadać będzie
o skomplikowanych relacjach artystów i władzy, konformizmie i uwikłaniu w wiecznie żywe ideologie. Dla twórców ważne będzie również odniesienie do wspomnień z pierwszej inscenizacji „Mefista” w Teatrze Powszechnym z 1983 roku. Natomiast 30 grudnia Cezary Tomaszewski zaprosi na „Kram z piosenkami”, spektakl zainspirowany piosenkami zebranymi przez Leona Schillera i wykorzystujący lokalne motywy dźwiękowe warszawskiej Pragi.
Z okazji obchodów 20-lecia Teatru Montownia odbędą się gościnne pokazy spektakli „Quo vadis” (28 i 29.09) i „Calineczka dla dorosłych” 01.10). Teatr Powszechny odegrał ważną rolę w historii i rozwoju grupy Montownia – umożliwił jej debiut na profesjonalnej scenie. Premiera spektaklu „Szelmostwa Skapena” dała początek dłuższej współpracy z teatrem przy ul. Zamoyskiego, gdzie powstało dotychczas 7 przedstawień pod szyldem Montowni.

Od 14 do 25 października trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W tym roku Teatr Powszechny jest współorganizatorem Festiwalu, dlatego większość spektakli będzie prezentowana w jego siedzibie. Zaproszonych zostało kilkanaście spektakli z Polski, Szwecji, Iranu czy Słowacji. Wydarzeniom artystycznym dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów towarzyszyć będą także warsztaty, zajęcia edukacyjne i koncerty.

11 listopada odbędzie się premiera „Super spektaklu” w reż. Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka, z udziałem aktorów Teatru 21. Przedstawienie będzie poruszało problem społecznego wykluczenia, „brunatnienia rzeczywistości” i potrzeby „superbohatera naszych czasów”. Projekt wpisuje się w nurt teatru młodego widza, konsekwentnie rozwijany przez Teatr Powszechny w ostatnich sezonach.

Z kolei 15 listopada w Nowym Teatrze Krystian Lupa wyreżyseruje premierę „Procesu” Franza Kafki. Spektakl jest koprodukcją czterech warszawskich teatrów: Nowego, Powszechnego, STUDIO teatrgalerii i TR Warszawa, powstającą we współpracy z francuskimi ośrodkami i festiwalami oraz przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy. Pierwotnie „Proces” miał mieć premierę w listopadzie 2016 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Prace nad spektaklem zostały jednak przerwane wskutek zmiany dyrekcji Teatru Polskiego bez uszanowania głosu zespołu artystycznego. Wszyscy twórcy i partnerzy zaangażowani w projekt nie chcieli, by praca i energia, które zostały już włożone w przygotowanie tego przedstawienia, uległy roztrwonieniu, dlatego wspólnie postanowili stworzyć przestrzeń wolności, pozwalającą artystom przemawiać w nieskrępowany sposób.

W połowie listopada odbędzie się Forum Przyszłości Kultury, łączące część analityczną (debaty, spotkania z autorytetami, panele dyskusyjne) z częścią artystyczną (spektakle, instalacje artystyczne, wystawy). Forum, mające na celu rozwój potencjału Kongresu Kultury 2016, będzie okazją do diagnozy obecnej sytuacji kultury w Polsce. Jednym z podstawowych celów jest zbadanie wyzwań dla sztuki i życia kulturalnego w obliczu globalizacji, wirtualizacji i kryzysu tożsamości europejskiej, a także rozmowa o nowych narracjach kulturowych w XXI wieku. Kulminacja wydarzeń zaplanowana jest na weekend 18-19 listopada.

9 grudnia Agnieszka Jakimiak na scenie Teatru Powszechnego zadebiutuje jako reżyserka premierą spektaklu „Strach zżerać duszę” na podstawie filmu „Strach zżera duszę” Reinera Wernera Fassbindera. Przedstawienie będzie współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
W drugiej połowie sezonu, w 2018 roku, do współpracy zostali zaproszeni następujący reżyserzy: Wiktor Rubin, Barbara Wysocka i Weronika Szczawińska, Michał Zadara.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi