Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Odprawa posłów greckich recenzja

recenzja TerazTeatr
powrót
Odprawa posłów greckich recenzja

11 listopada 2023 r. W Teatrze Polskim w Warszawie miała swoją premierę Odprawa Posłów Greckich Jana Kochanowskiego w uwspółcześnionym tłumaczenia Antoniego Libery. Zapraszamy do lektury recenzji autorstwa Eweliny Agnieszki Kowalczyk.

Z samego początku muszę przyznać, że nie do końca wiedziałam, czy oby klasyka, jaką niewątpliwie jest dzieło Kochanowskiego, czy, to oby dobry wybór? Jednak uwspółcześnienie słowem daje dużą moc sprawiając, że to co wypowiadane w sile ze sceny jest dla widza, często młodego jeszcze, zrozumiałe i wystarczająco zaciekawiające.

Prostota i minimalizm scenografii, w której znajdują się aktorzy sprawiają, że w większym stopniu możemy skoncentrować się na przedstawianej historii, na walorach gry aktorskiej, czy też choćby kompozycją muzycznym wplecionym w przedstawienie.

Tu słów kilka przytoczę dotyczących problematyki Odprawy posłów Greckich. Jak sam tytuł raczy nam wskazywać rzecz tyczy posłów greckich, którzy to przybyli, by zabrać piękną Helenę. Równolegle toczą się obrady czy oddać dziewczynę grekom. Jak nietrudno się domyślić, posłowie nie będą przychylnie nastawieni co do oddania grekom Heleny.

Jeśli mówić o aktorstwie, w tym spektaklu, jest ono na wystarczającym poziomie. Nikt z grających nie folguje. Zdecydowanie uwagę widza przyciąga Anna Cieślak w roli Kasandry, Monolog, który odgrywa zasługuje na aplauz. Cieślak, będąc Kasandrą doskonale wyrzuca ze swej bohaterki skrajne emocje, ukazując tym samym stan oderwania od panującej rzeczywistości, stan będącej w wizji. Niewątpliwie każdy widz zapamięta monolog Cieślak na długi czas.

Nie muszę chyba nadmieniać, że zachęcam, aby wybrać się na ów spektakl. Jeśli nie gustujecie w klasyce, chodźcie chociaż dla talentu Pani Cieślak. Gwarantuję zawód wam nie grozi.

Ewelina Agnieszka Kowalczyk
listopad 2023


Bilety online dostępne na terazteatr.pl: https://www.terazteatr.pl/spektakle/odprawa-poslow-greckich-2023,kiedy-graja,wszystkie,5370#repertuar


Szczegóły:
Autor: Jan Kochanowski
Transkrypcja: Antoni Libera
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Jolanta Gałązka
Kostiumy: Grażyna Piworowicz
Muzyka: Maria Pomianowska
Realizacja wideo: Tomasz Kencler
Inspicjent/ Asystent reżysera: Philippe Chauvin
Suflerka: Małgorzata Ziemak
Producentka wykonawcza: Magdalena Mróz

OBSADA
Antenor: Sławomir Grzymkowski
Parys: Maksymilian Rogacki
Poseł: Antoni Ostrouch
Priam: Henryk Niebudek
Kasandra, Chór: Anna Cieślak
Helena: Bernadetta Statkiewicz
Piastunka, Chór: Katarzyna Skarżanka
oraz (projekcja wideo):
Ulisses: Andrzej Seweryn
Menelaos: Adam Biedrzycki
Kapitan: Modest Ruciński
Więzień: Michał Kurek

PREMIERA: 11.11.2023
Teatr Polski w Warszawie

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi