Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Opera Armide w TV

powrót
Opera Armide w TV

30 października 208 r. o godz. 20:20 zapraszamy na emisję w TVP Kultura polskiej prapremiery egendarnej opery „Armide” Jean-Baptiste’a Lully’ego wystawionej przez Warszawską Operę Kameralną w Warszawie.

Telewizja Polska zarejestrowała niewystawianą do tej pory w Polsce operę „Armide” Jean-Baptiste’a Lully`ego podczas IX Festiwalu Oper Barokowych-Barok Francuski w Warszawskiej Operze Kameralnej. Był to pierwszy spektakl wyprodukowany od podstaw pod kierownictwem nowej dyrektor artystycznej tej instytucji - Alicji Węgorzewskiej–Whiskerd.

Warszawska „Armide” to imponująca rozmachem międzynarodowa produkcja. Orkiestrę Musicae Antiquae Collegium Varsoviense poprowadził australijski dyrygent Benjamin Bayl, efekty multimedialne i oświetlenie zaprojektował włoski scenograf Francesco Vitali, a reżyserii i choreografii podjęła się jego rodaczka - Deda Cristina Colonna. Spektakl wzbogacił prowadzony przez Karin Modigh szwedzki balet Nordic Baroque Dancers, skupiający się na rozmaitych projektach choreograficznych opartych na muzyce XVII i XVIII wieku. W tytułowej roli czarodziejki Armide wystąpiła solistka Marcelina Beucher.

„Armide” to ostatnia z szesnastu oper urodzonego i wychowanego we Włoszech francuskiego kompozytora Jean-Baptiste’a Lully’ego (1632-1687). Jej premiera odbyła się w Paryżu 15 lutego 1686 roku, na rok przed śmiercią artysty. Libretto oparte na wątkach „Jerozolimy wyzwolonej” włoskiego poety Torquato Tasso napisał Philippe Quinault. "Armide" początkowo poniosła porażkę, ale z czasem została uznana za arcydzieło kompozytora i klasykę francuskiej opery barokowej.

Przedstawienie powstało w koprodukcji z Tygodniem Muzyki Dawnej w Innsbrucku, Muzycznym Festiwalem Sanssouci w Poczdamie i Centrum Muzyki Barokowej w Wersalu.

Szczegóły:
ARMIDE Jean-Baptiste Lully
Reżyser: Deda Cristina Colonna
Scenograf: Francesco Vitali
Choreograf: Deda Cristina Colonna
OBSADA:
Armida – Marcelina Beucher
Renaud – Aleksander Rewiński /Aleksander Kunach
Phenice – Sylwia Krzysiek / Aleksandra Żakiewicz
Sidonie – Aleksandra Borkiewicz
Hidraot– Jarosław Bręk
Aronte/Ubalde – Piotr Pieron
La Haine/Un amant fortuné – Tomasz Rak
Artemidor/Rycerz duński – Sylwester Smulczyński
Dyrygent: Benjamin Bayl

Warszawska Opera Kameralna, premiera: 9.11.2017

Emisja: 30.10.2018, TVP Kultura, godz. 20:20

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi