Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Opera Eugeniusz Oniegin w TV

powrót
Opera Eugeniusz Oniegin w TV

30 kwietnia 2019 r. zapraszamy do TVP Kultura na operę "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego wystawioną na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu.

Wybitni wykonawcy, klasyczna scenografia i kostiumy, a przede wszystkim ponadczasowe w swoim pięknie dzieło Piotra Czajkowskiego o przegranej miłości, zawiedzionych nadziejach i straconych uczuciach.

Wystawione w 2014 roku na słynnej scenie widowisko przygotowane zostało z okazji 175. rocznicy urodzin najwybitniejszego rosyjskiego kompozytora. Była to wyjątkowa okazja, aby uczcić jubileusz, ale również przygotować inscenizację bliską wizji artysty i oddającą ducha epoki, w której tworzył.

Powstała na podstawie poematu dygresyjnego Aleksandra Puszkina opera w trzech aktach z librettem Piotra Czajkowskiego i Konstantina Szyłowskiego miała swoją premierę w 1879 roku na scenie moskiewskiego Teatru Małego. Jej historia rozgrywa się pod koniec XIX wieku w posiadłości ziemskiej pod Petersburgiem. Młody poeta i dandys Oniegin zostaje przedstawiony przez swojego przyjaciela, Leńskiego, dwóm córkom wdowy Łariny. Pierwsza z nich, Olga, jest zakochaną w Leńskim marzycielką, zaś druga, Tatiana, od pierwszego wejrzenia obdarza gościa gorącym uczuciem. Obojętny na jej względy Oniegin podczas wiejskiego balu – ku nieszczęściu Tatiany i wściekłości Leńskiego – zaczyna flirtować z Olgą. Między mężczyznami dochodzi do pojedynku, który kończy się śmiercią Leńskiego. Po latach rozgoryczony Oniegin zdaje sobie sprawę, że to Tatiana jest miłością jego życia. Ta jednak odrzuca go i pozostaje wierna mężowi, Księciu Greminowi.

Obok Andreia Bondarenki (baryton) w roli tytułowej, w spektaklu wystąpili: Yekaterina Goncharova (sopran) – Tatiana, Yevgeny Akhmedov (tenor) – Leński, Yekaterina Sergeyeva (mezzosopran) – Olga, Svetlana Volkova (sopran) – Łarina, Elena Vitman (mezzosopran) – Filipiewna oraz Edward Tsanga (bas-baryton) – Książę Gremin. Orkiestrę i Chór Teatru Maryjskiego poprowadził wybitny dyrygent Valery Gergiev.

Emitowane widowisko zostało zarejestrowane w 2015 roku.

Emisja: 30.04.2019, TVP Kultura, od. 20:20

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi