Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Opera Trubadur w Multikinie

patronat TerazTeraz
powrót
Opera Trubadur w Multikinie
Trubadur - Giuseppe Verdi

12 maja 2015 r. zapraszamy do obejrzenia opery "Trubadur" Giuseppe Verdiego na Wielkim Ekranie w 17 Multikinach w całej Polsce. Nagranie zrealizowane w 2013 roku w Operze w Berlinie. W rolach głównych zobaczymy: Gastona Rivero – Trubadur, Annę Natrebko – Leonora, Plácido Domingo – Hrabia Luna.

Pracę nad librettem rozpoczął Cammarano, wzorując się na Dramacie „Trubadur” Gutiereza, a dokończył Bardare po śmierci poprzednika. Efektem końcowym tego wspólnego dzieła stała się bardzo zagmatwana, pełna nieprawdopodobnych wydarzeń historia, często krytykowana, a wręcz wyśmiewana przez odbiorców (np.: Cyganka przez roztargnienie wrzuca własne dziecko na stos, będąc przekonaną, że to porwany chłopiec). Przez wiele lat po premierze w 1853 r. opera dzięki bogactwu melodii była jedną z najpopularniejszych na świecie. Na uwagę zasługuje pieśń Azuceny przy płonącym stosie (Stride la vampa!), sławne Miserere, efektowna stretta trubadura (Di quella pira), a także znacznie większy udział chóru niż we wcześniejszych operach.

Streszczenie libretta
Akt I
Odsłona 1
Żołnierz Ferrando opowiada o tym, jak trzydzieści lat temu, za próbę rzucenia czarów na dzieci hrabiego di Luna, spłonęła na stosie pewna Cyganka. Wkrótce po tym zniknął jeden z synów hrabiego - znaleziono jedynie szkielet dziecka. Prawdopodobnie to córka spalonej Cyganki zamordowała syna hrabiego.
Odsłona 2
Piękna Leonora czeka na przybycie ukochanego, trubadura Manrica. Pod oknami pałacu zjawia się zakochany w Leonorze hrabia di Luna. Kiedy nadchodzi Manrico, obaj mężczyźni rozpoczynają walkę.

Akt II
Odsłona 1
Opiekująca się rannym Manrico Cyganka Azucena oznajmia, że nie jest jego matką. Nie mówi jednak o tym, jak w chwili obłędu rzuciła na stos swoje dziecko zamiast syna wroga. Przybywa posłaniec, który wzywa Manrica do wzięcia udziału w powstaniu przeciw hrabiemu i informuje o tym, że przekonana o śmierci Manrica Leonora wstąpić zamierza do klasztoru.
Odsłona 2
Do klasztoru przybywa hrabia, by porwać Leonorę. Gdy ta nadchodzi w orszaku mniszek, pojawia się Manrico ze swą drużyną. Leonora rzuca się w ramiona ukochanego. Hrabia przysięga zemstę.

Akt III
Odsłona 1
Hrabia di Luna oblega zamek, którego broni Manrico i w jego ręce wpada Azucena. Hrabia sądzi, że jest ona zabójczynią jego brata i matką Manrica.
Odsłona 2
W czasie ślubu Manrica i Leonory pojawia się posłaniec z wieścią o pojmaniu Azuceny. Manrico wyrusza na pomoc uwięzionej.

Akt IV
Odsłona 1
Po przegranej bitwie Manrico trafia do niewoli. Kiedy Leonora ofiarowuje hrabiemu siebie w zamian za uwolnienie Manrica, hrabia cofa wyrok śmierci. Nie wie jednak, że Leonora nigdy nie będzie do niego należała, gdyż właśnie zażyła truciznę.

Odsłona 2
W celi zjawia się Leonora i zwiastuje ukochanemu wolność. Manrico nie chce przyjąć jej ofiary. Obrzuca ją obelgami i posądza o zdradę. Leonora umiera i dopiero wtedy Manrico pojmuje swój błąd. Hrabia każe wykonać wyrok śmierci. Azucena w milczeniu patrzy na egzekucję, a potem oznajmia hrabiemu, iż zabił własnego brata.

Zapowiedź transmisji opery "Trubadur".


Szczegóły:
Produkcja:
Dyrygent – Daniel Barenboim
Reżyseria i scenografia – Philipp Stölzl
Mistrz chóru – Martin Wright
Chór i orkiestra - Opera Berlińska
Osoby / Obsada:
Manrico - Trubadur - tenor - Gaston Rivero
Leonora - sopran - Anna Netrebko
Hrabia Luna - baryton - Plácido Domingo
Azucena - Cyganka - mezzosopran - Marina Prudenskaya
Ferrando - Wasyl hrabiego - bas - Adrian Sâmpetrean
Inez - Powiernica Leonory - sopran - Anna Lapkovskaja
Ruiz - Cygan - tenor - Florian Hoffmann

Opera w czterech aktach śpiewana po włosku.
Nagranie zrealizowane w Operze w Berlinie w 2013 roku.
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Czas trwania: ok. 145 min. (Opera: ok 140 min. i ok 5 min. materiałów autopromocyjnych Multikino).
Napisy: angielskie
Przerwa: brak

Operę zobaczymy w 17 kinach sieci Multikino. Lista lokalizacji: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze.

Bilety:
Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie oraz Zabrze:
- 40 zł - bilet normalny
- 35 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją oraz Seniorów)
- 30 zł - bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
- 35 zł - ulgowy (z kuponem z magazynu Sens (na rynku od 19 lutego)

Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy:
- 45 zł - bilet normalny
- 40 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją)
- 35 zł - Bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
- 40 zł - ulgowy (z kuponem z magazynu Sens (na rynku od 19 lutego)

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

Organizator: Multikino S.A.
Producent: CMajor, Unitel Classica, Staatsoper Berlin
Dystrybutor: Rising Alternative
Patroni: Aktivist, Sens, Operainfo.pl, Magazyn Kulturalny, Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Superstarsi.pl, TerazTeatr.pl, trojmiasto.pl, aktywni plus oraz RMF Classic.
Mecenasem projektu Opera i Balet HD w Multikinie jest firma OSRAM.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi