Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Ożenek Teatr Telewizji 13.04

powrót
Ożenek Teatr Telewizji 13.04

13 kwietnia 2021 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl "Ożenek" z 1976 r. w znakomitej obsadzie. Reżyseria Ewy Bonackiej, występują: Wojciech Pokora Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska, Jan Kobuszewski, Wiesław Michnikowski.

Pierwszą komedią Mikołaja Gogola miała być historia urzędnika, którego doprowadziła do obłędu chęć otrzymania za wszelką cenę orderu św. Włodzimierza III stopnia. Satyra wyszydzająca oficjalną, urzędniczą Rosję nie miała szansy uzyskania akceptacji cenzury. Gogol ograniczył więc „Włodzimierza III stopnia” do kilku scen, wykorzystanych później w innych utworach. Pragnął jednak ujrzeć którekolwiek ze swoich dzieł w teatrze i aby spełnić to marzenie, poszedł na pewnego rodzaju kompromis z cenzurą.

Tak powstał „Ożenek” – komedia pozornie wprowadzająca tematykę prywatnego życia zwykłych ludzi, naprawdę zaś ostra satyra obyczajowa. Na ile była ona bulwersująca dla ówczesnej elity rosyjskiej, niech świadczy choćby to, że podczas petersburskiej premiery w grudniu 1842 roku car Mikołaj I po kilku scenach demonstracyjnie opuścił teatr. Spektakl zakończył się ogólną klapą.

Powód tego niepowodzenia nie leżał jedynie w niechlujnej grze aktorskiej i nieporadnej inscenizacji. „Ożenek” łamał wszelkie prawa komedii, do której przyzwyczajona była ówczesna widownia. Był utworem nowatorskim, rozpoczynającym zupełnie inny rozdział w dziejach rosyjskiej komedii.

Gogol zrezygnował z tradycyjnej miłosnej intrygi prowadzącej – mimo spiętrzonych nieporozumień między kochankami – do szczęśliwego finału. W sztuce nie ma słowa o miłości. Odbywa się natomiast zwyczajny targ i zwyczajna handlowa rywalizacja.

Agafia Tichonowa nie jest typową amantką pełną romantycznych uniesień, lecz osobą obdarzoną kupiecką rozwagą, pragnącą przede wszystkim podnieść swój społeczny status. Akcja nie kończy się ślubem – narzeczony w ostatniej chwili ucieka.

„Ożenek” jest więc „komedią o nie spełnionych zamiarach, o zdarzeniach, które się nie zdarzyły”. Jest także pierwszą narodową komedią obyczajową, wprowadzającą na scenę zamiast lokaja – zwyczajnego chłopa pańszczyźnianego, a zamiast arystokracji – pospolite rosyjskie kupiectwo. Każda z tych postaci posługuje się właściwym sobie językiem, który bardziej niż czyny określa jej charakter.

„Ożenek” w reżyserii Ewy Bonackiej to słynny spektakl z 1976 roku. Biorą w nim udział najwybitniejsi polscy aktorzy komediowi. Tłumaczenie Juliana Tuwima przekazuje w mistrzowski sposób słynne dialogi Mikołaja Gogola.

Szczegóły:
Autor: Mikołaj Gogol
Przekład: Julian Tuwim
Adaptacja: Ewa Bonacka
Reżyseria: Ewa Bonacka
Scenografia: Iwo Dobiecki
Reżyseria tv: Barbara Sałacka
Obsada: Anna Seniuk (Agafia), Elżbieta Wieczorkowska (Ciotka), Irena Kwiatkowska Swatka), Wiesław Michnikowski (Iwan Kuźmicz Podkolesin), Czesław Wołłejko (Koczkariew), Kazimierz Brusikiewicz (Jajecznica), Jan Kobuszewski (Anuczkin), Wojciech Pokora (Żewakin), Jerzy Turek (Stiepan) oraz Janina Seredyńska, Barbara Winiarska, Ryszard Nawrocki, Andrzej Stockinger.
PREMIERA 1976

Emisja: 13.04.2021, TVP Kultura, godz. 20:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi