Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Palec Boży Teatr Telewizji 16.05

powrót
Palec Boży Teatr Telewizji 16.05
Teatr Telewizji przedstawia

16 maja 2017 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl "Palec Boży". To adaptacja powieści Erskine'a Caldwella w reżyserii Teresy Kotlarczyk. Spektakl miał premierę w 1993 roku. Występują: Anna Dymna, Jan Peszek, Maria Peszek, Marian Opania, Jan Frycz, Cezary Pazura.

Telewizje całego świata żywiły się jego prozą, tak jak w erze przedtelewizyjnej – teatry. Klasycznym przykładem jest głośna „Droga tytoniowa”, grana na nowojorskiej scenie przez siedem i pół roku, co jest prawdziwym rekordem w dziejach teatru amerykańskiego. Erskine Caldwell (1903-1987) był jednym z najbardziej poczytnych pisarzy. Na liście bestsellerów wszech czasów w USA znalazły się trzy jego powieści: „Poletko Pana Boga”, „Ziemia tragiczna”, „Sługa Boży”. Wydał przeszło 60 powieści, 150 nowel, kilkanaście tomów reportaży i wspomnień. Łączny nakład jego książek w świecie szacuje się na ponad 90 mln egzemplarzy. Sam autor określał swoją twórczość mianem pamiętnika czasów, w których przyszło mu żyć. „Pisarz nie może być marzycielem biorącym pomysły z nieba lub z powietrza. Musi sam twardo stać na ziemi i pisać o ludziach, którzy po niej chodzą” – mówił podczas swego ostatniego pobytu w Polsce w 1981.

Syn pastora, urodzony w stanie Georgia, doskonale znał warunki, w jakich wegetowali mieszkańcy jednego z najuboższych wówczas regionów Ameryki. Opisywał miasteczka, odizolowane jedno od drugiego i od reszty świata, gdzie nawet kaznodzieja zaglądał tylko raz na jakiś czas. I pisał o tym, jak nędzne warunki egzystencji i tradycyjny „duch Południa” wpływają na psychikę ludzi, ich emocje, postawy, dążenia.

Napisana w 1947 powieść „Palec Boży” również podejmuje te problemy, choć w porównaniu z innymi utworami Caldwella jest to proza wyraźnie stonowana, pozbawiona drastyczności. W swojej inscenizacji Teresa Kotlarczyk akcentuje przede wszystkim problemy uniwersalne. W ten sposób opowieść o losach matki i córki staje się raczej przypowieścią o samotności kobiety, rozpaczliwej walce o prawo do życia piękniejszego i mądrzejszego.

Spektakl zrealizowano w naturalnych wnętrzach i plenerach, które nie próbują nawet udawać Georgii. Najważniejsze jest to, co dzieje się pomiędzy ludźmi i w ich świadomości. Bohaterki usiłują wyrwać się z przeklętego kręgu biedy i nienawiści. Molly Bowser chce za wszelką cenę uchronić córkę przed losem, który był jej udziałem. Uciec chociażby przed złymi językami sąsiadów, którzy nie mogą jej zapomnieć błędów młodości. Molly w interpretacji Anny Dymnej to postać ogromnie ciekawa. Jest kobieca, ciepła, a jednocześnie twarda – nie poddaje się łatwo przeciwnościom losu ani wrogości otoczenia. Jej córkę Lilly zagrała Maria Peszek, wtedy jescze studentka krakowskiej szkoły teatralnej, a prywatnie – córka Jana Peszka, który w tej inscenizacji wcielił się w postać włóczykija i obdartusa Jethro, „niebieskiego ptaka” o wielkim uroku osobistym.

Szczegóły:
Autor: Erskin Caldwell
Reżyseria: Teresa Kotlarczyk
Przekład: Wanda i Kazimierz Piotrowscy,
Adaptacja: Irena Kielarska-Kobierzewska,
Scenografia: Barbara Ostapowicz,
Kostiumy: Ewa Krauze,
Zdjęcia: Piotr Wojtowicz
Obsada: Anna Dymna (Molly Bowser), Jan Peszek (Jethro), Maria Peszek (Lilly), Hanna Polk (Christine Bigbee), Marian Opania (Benny Ballard), Janusz Zadura (Clyde Trotter), Paweł Wawrzecki (Perry Trotter) oraz Bartek Topa, Krystyna Tkacz, Jerzy Kamas, Jan Frycz, Stanisław Brudny, Włodzimierz Press, Cezary Pazura, Zofia Merle, Marek Cichucki, Bartosz Żukowski,

czas: 90 min
premiera: 1993 r.

Emisja: 16.05.2017, TVP Kultura, godz. 20:20

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi