Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Pan Jowialski Teatr Telewizji 6.02

powrót
Pan Jowialski Teatr Telewizji 6.02

6 lutego 2023 r zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl w znakomitej obsadzie! Będzie to jedna z najczęściej wystawianych sztuk Aleksandra Fredry pt. "Pan Jowialski". Występują: Adam Ferency, Anna Dymna, Tomasz Kot, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz.

Akcja czteroaktowej komedii dzieje się na wsi, w dworku państwa Jowialskich. Stary Pan Jowialski mieszka tu z żoną, synem Szambelanem, jego drugą żoną oraz Heleną, córką Szambelana z pierwszego małżeństwa. Gości u nich starający się o rękę Heleny, prowincjonalny szlachcic Janusz. Przypadkiem do majątku Jowialskich trafiają młody literat Ludmir i jego przyjaciel malarz Wiktor, co owocuje serią przezabawnych sytuacji, groteskowych sporów, mistyfikacji i intryg.

„Pan Jowialski” to, jak określił Czesław Miłosz, „komedia temperamentów”. Zawsze grali w niej najwybitniejsi aktorzy. Tak też jest i tym razem. Zachowując bogactwo fredrowskiego języka Artur Żmijewski chciał uniknąć dosłownego odtworzenia stylistyki dworkowej zapisanej w tekście. Dlatego zdjęcia realizowane będą nie w naturalnych wnętrzach, a w hali zdjęciowej, w której Arkadiusz Kośmider stworzył autorską wizję majątku Jowialskich. Istotną rolę odegra warstwa muzyczna spektaklu autorstwa Włodka Pawlika, który mistrzowsko połączy klasyczne wzorce z jazzową improwizacją.

Szczegóły:
Autor: Aleksander Fredro
Reżyseria: Artur Żmijewski
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Zdjęcia: Piotr Wojtowicz
Muzyka: Włodek Pawlik
Montaż: Krzysztof Boroń
Obsada: Adam Ferency (Pan Jowialski), Anna Dymna (Pani Jowialska), Danuta Stenka (Szambelanowa), Tomasz Kot (Szambelan), Joanna Kuberska (Helena), Fabian Kocięcki (Ludmir), Krzysztof Szczepaniak (Wiktor), Mateusz Rusin (Janusz), Krzysztof Globisz (Lokaj)

Emisja: 6.02.2023, TVP1, godz. 21:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi