Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Plany teatralne w Śląskim

powrót
Plany teatralne w Śląskim
Teatr Śląski w Katowicach

Teatr Śląski w Katowicach podzielił się swoimi planami na obecny sezon teatralny 2017/2018. Poniżej prezentujemy te plany naszym czytelnikom.

Na obecny sezon zaplanowanych jest 9 premier, z czego ponad połowa to będą rzeczy po raz pierwszy wystawiane w teatrze. Najbliższą premierą będzie dramat Yasminy Rezy "Sztuka" w reż. Tadeusza Bardeckiego, którą będzie można oglądać już od najbliższego piątku 15 września. Yasmina Reza stała się szerzej znana publiczności dzięki ekranizacji jej tekstu "Rzeź" wyreżyserowanego przez Romana Polańskiego. W swoich tekstach Yasmina pozornie opowiada o rzeczach błahych, które są jednak pretekstem do poważniej dyskusji. I tak też będzie tutaj, w tej inscenizacji, to właśnie sztuka, a dokładniej obraz, będzie katalizatorem wszystkich wydarzeń.

Teraz, w 2017r. mija 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego w związku z czym na deskach teatru zostanie zaprezentowana historia konfliktu pomiędzy Wojciechem Korfantym i Józefem Piłsudskim. Jednak nie tyle będzie to opowieść historyczna, co zderzenie jej z naszą obecną rzeczywistością gdzie Wojciech Korfanty reprezentować będzie Polskę otwartą na Zachód, wielokulturową, z kolei Józef Piłsudski uosabiać będzie polskę zamkniętą, nieprzychylną otwieraniu się na innych. Tekst ten wyreżyseruje Przemysław Wojcieszka.

Kolejną premierą ma być wyreżyserowany przez dyrektora teatru Roberta Talarczyka tekst "Himalaje" o Jerzym Kukuczce oparty o książkę dwóch śląskich dziennikarzy Gazety Wyborczej Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego. "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście".

Inną znaną nam postacią, której historię będziemy mogli zobaczyć na deskach Teatru Śląskiego będzie Wojciech Młynarski, który będzie bohaterem dyplomu Szkoły Aktorskiej.

Oprócz tego, w obecnym sezonie zobaczyć też będzie można inscenizację zrealizwaną przez m.in. Maję Kleczewską, Jacka Głomba, Nikołaja Koladę czy też doskonale znanego śląskiej publiczności Ingmara Villqista.

Warto też wspomnieć, że zostanie wydana płyta CD z zapisem piosenek ze spektaklu "Wujek.81. czarna ballada" oraz zostanie wydana antologia komiksu na 110. urodziny teatru.

Tak wiec widać, że będzie się działo w Katowickim teatrze, do którego gorąco zapraszamy wszystkich naszych czytelników!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi