Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Pod presją - premiera w Śląskim

powrót
Pod presją - premiera w Śląskim
"Pod presją", reż. Maja Kleczewska, Teatr Śląski

Na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, Maja Kleczewska, przygotowuje spektakl "Pod presją", który opatrzony jest zdaniem z piosenki Johna Lennona - „Kobieta jest czarnuchem świata”. Premiera już w piątek 23 marca.

Celem „Pod presją” jest zrealizowanie filmu w teatrze na oczach widza.

Publiczność weźmie udział w równoległych procesach. Będzie przyglądać się aktorom w żywym planie, obserwować powstawanie filmu i jednocześnie oglądać film. W pewien sposób to widz będzie sam składać sobie spektakl w całość, bo to od widza będzie zależeć na czym, w danym momencie, skupi swój wzrok, swoją uwagę.

„Pod presją" jest o braku zaufania. Zaufanie to system umów, które pozwalają na realizowanie wielkich wspólnych projektów. Konsekwencją braku zaufania są wzajemne oskarżenia, poczucie bycia oszukanym i nietolerancja.

„Pod presją" zadaje pytanie o akceptowalne społecznie normy.
Kiedy poza nie wykraczamy?
Kto o tym decyduje?
Kim jest człowiek normalny i jak jest postrzegany?
Zwykły, przeciętny, typowy, średni, masowy, powszechny, standardowy, poprawny, ogólny, optymalny, regularny, naturalny?
Kim w społeczeństwie jest kobieta i jakie wobec niej stawia się normy i wymagania?

Norma jest wzorcem, według którego normalność się stwierdza lub ocenia. Odstąpienie od normy wyklucza, stygmatyzuje. Ludzie niespełniający oczekiwań otoczenia stają się czarnuchami świata.

Spektakl reżyseruje Maja Kleczewska, a w rolę główną wcieliła się Sandra Korzeniak, obie są laureatkami Paszportów POLITYKI. Dodatkowo w 2017 roku Maja Kleczewska otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych w Europie: Srebrnego Lwa za innowację w teatrze, przyznanego reżyserce podczas Teatralnego Biennale w Wenecji. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Łukasz Chotowski, z którym reżyserka wielokrotnie już współpracowała przy innych projektach teatralnych.

„Pod presją” inspirowane jest motywami ze scenariusza filmu Johna Cassavetesa „A Woman Under the Influence” z 1974r. Jest to jedyny film Cassavetesa, który przyniósł zyski i zdobył też najwięcej nagród. Dodatkowo ku zaskoczeniu samego reżysera, uznany został za pewien manifest przedstawiający sytuację amerykańskich kobiet od których wymagało się bycia idealnymi paniami domu i zrezygnowania z własnych ambicji.

W związku z premierą spektaklu przygotowane są dwa specjalne wydarzenia. Specjalny pokaz filmu Cassavetesa "Kobieta pod presją", który odbędzie się w kinie Kosmos w sobotę, 24 marca, o godz. 15.30, dzień po uroczystej premierze „Pod presją”. Tego samego dnia, po spektaklu, na Dużej Scenie odbędzie się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Teatralnego „Wysokich obcasów", które poprowadzi Mike Urbaniak.

Pod presją
Teatr Śląski w Katowicach, Duża Scena
premiera: 23-03-2018r.

reżyseria - Maja Kleczewska
dramaturgia - Łukasz Chotkowski
scenariusz sceniczny - Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska
scenografia - Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska (MIKSS)
kostiumy - Konrad Parol
muzyka - Cezary Duchnowski
zdjęcia, światło - Kacper Fertacz
montaż filmu - Artur Rej, Przemysław Chruścielewski
realizacja światła na planie filmowym - Bartek Gburek
realizacja dźwięku na planie filmowym - Piotr Gburek, Michał Sendek
operatorzy kamer - Kamil Małecki, Andrzej Sepioł
wiolonczela - Daria Kasprzak
asystenci reżyserki - Anna Mazurek (AST WRD), Zbigniew Wróbel
asystentka scenografa - Dominika Żłobińska

Obsada: Sandra Korzeniak, Piotr Bułka, Anna Kadulsk,
Ewa Leśniak, Andrzej Dopierała, Antoni Gryzik Ojciec, Wiesław Kupczak, Arkadiusz Machel, Marek Rachoń, Artur Święs, Andrzej Warcaba, Zbigniew Wróbel, Mateusz Znaniecki, Marcin Całka, Kaśka Dudek, Mariusz Konieczny, Sebastian Krysiak, Piotr Stanusz, Liwia Dziurosz, Igor Karaszewski/Franciszek Wardas, Julia Tudzierz, Filip Moczek, Franciszek Moczek, Aniela Tudzierz.

Bilety w cenie 30-60 zł do nabycia w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatru.

Kolejne daty wystawienia sztuki: 24-25 marca, 27 marca, 18-19 kwietnia.

Serdeczne zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi