Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Pod sennym szerszeniem PREMIERA

powrót
Pod sennym szerszeniem PREMIERA
Klub Komediowy zaprasza

23 października 2017 r. Klub Komediowy zaprasza na premierę pt. "Pod sennym szerszeniem”. Najnowsza produkcja autorstwa Michała Sufina – to połączenie eko-horroru, kina gore i musicalu, którego fabuła dotyczy serii tajemniczych zaginięć w agroturystycznej leśniczówce w pobliżu zmyślonej miejscowości Zagińce. Na deskach Klubu zadebiutują m.in. Hanna Konarowska i Angelika Kurowska.

„Pod sennym szerszeniem” to historia kilkunastu godzin w hostelu mieszczącym się w dawnej leśniczówce łowieckiej. Czym (po serii „Fabularnych przewodników po” oraz po „Hotelu Asteroid. Space operze w trzech scenach”) zaskoczy widzów kolejny spektakl teatralny wyprodukowany przez Klub Komediowy?

W odróżnieniu od „Fabularnego przewodnika po”, spektakl „Pod sennym szerszeniem” jest pastiszem gatunkowym. To historia bawiąca się kliszami. Formuła kryminału z gatunku whodunit (z klimatu „Dziesięciu Murzynków” Agaty Christie czy Kolombo) w połączeniu z założeniem o braku jasnej odpowiedzi, jaka zbrodnia została popełniona, jest scenicznym sposobem skorzystania z napięć, jakie wynikają z relacji między tym, co miejskie, a tym, co przyrodnicze. Spektakl ten jest zatem zabawą z formą kryminału zbitego z absurdalnymi postaciami i szalonym założeniem. Nie mniej niedorzeczna okaże się odpowiedź na pytanie: kto jest winny?

O EKOLOGII NIE WPROST
Spektakl – choć nie wprost – nawiązuje do tematu ekologii, choćby przez dobór miejsca akcji (leśniczówka) oraz postaci Sylwii Rerum, lajfstajlerki fauny i flory, czy Persefala Kortlanda, wysłannika wydziału leśnej indagacji (granych przez Angelikę Kurowską i Grzegorza Kwietnia). Autor sztuki nie prowadzi jednak rozważań na temat sporu między ekologami i leśnikami, a korzysta z napięcia wokół konfrontacji leśnej, jaka się teraz odbywa. — Dla celów o wiele mniej poważnych, a jednocześnie w pewnym sensie poważniejszych, ponieważ wykraczających poza kontekst doraźnej sytuacji — dopowiada Michał Sufin.

NOWE OSOBY W OBSADZIE
Przy nowej produkcji autor tekstu Michał Sufin ponownie spotkał się z reżyserką Anetą Groszyńską, muzykiem Radkiem Łukasiewiczem oraz grafikiem i scenografem Michałem Jońcą. — To osoby, które mistrzowsko bawią się tym, co poważne i niepoważne w naszych spektaklach. Oscylują na granicy pastiszu, który nie jest parodią, a jego precyzja stanowi o wartości samej w sobie — mówi Michał Sufin, i dodaje: — Aneta Groszyńska szuka w swoim języku sposobu, jak poprzez komedię wyrażać się w ważnych sprawach. Niekiedy rzeczy ważne lepiej mówić w sposób niepoważny. To nam najbardziej odpowiada. Radek Łukasiewicz (znany m.in. z zespołów Pustki i Bisz/Radex) zaprezentuje swoją mroczniejszą, bardziej elektroniczną stronę. Z kolei Michał Jońca (razem z reżyserem światła Filipem Kabulskim) bawić się będą „Kobrą” jako gatunkiem zarówno ramotowatym, jak i emocjonującym.

Za to na scenie zobaczymy osoby debiutujące na deskach Klubu. Do aktorów znanych z poprzednich odcinków „Fabularnego przewodnika po” czy „Hotelu Asteroid” dołączają Angelika Kurowska, Hanna Konarowska, Kacper Matula oraz improwizator Bartosz Młynarski. — Bardzo cieszymy się na nowości obsadowe. Wraz z rozrastającym się repertuarem Klubu Komediowego, chcemy rozbudowywać i zespół. Staramy się też szukać nowych narzędzi wyrazu dla sceny piwnicznej. Zabawa formą, bezpośredniość i szaleństwo, w którym jest metoda – mogą wyrażać się w improwizacji, jak i w utworach pisanych. — wyjaśnia Michał Sufin. Dołączenie do obsady improwizatora Bartka Młynarskiego jest sposobem na skonfrontowanie dwóch form typowych dla Klubu, i zbicie ich w jednym spektaklu. — W Klubie Komediowym szukamy jakości teatralnej improwizacji oraz improwizowanej energii pisanych spektakli teatralno-kabaretowych. W tym punkcie chcemy też oba te żywioły zbić ze sobą — dodaje Sufin.

Szczegóły:
„Pod sennym szerszeniem”
Tekst: Michał Sufin
Reżyseria: Aneta Groszyńska i Michał Sufin
Muzyka: Radek Łukasiewicz (Pustki, Bisz/Radex)
Scenografia: Michał Jońca
Obsada:
Hanna Konarowska – Zuzanna Podściulska, aktorka zbyt dramatyczna
Angelika Kurowska – Sylwia Rerum, lajfstajlerka fauny i flory
Weronika Nockowska – Agata Krzewska, szatyna z Szczuczyna, przyszła CEO
Grzegorz Kwiecień – Persefal Kortland, wysłannik wydziału leśnej indagacji
Mateusz Lewandowski – prof. Szychta-Fiszkę, merkantolog porównawczy
Kacper Matula – Maks Oreiro, najseksowniejszy informatyk na rynku, geniusz programowania
Bartosz Młynarski – Adam, szalony grzybiarz

Najbliższe spektakle:
23 października, g. 20:00 (premiera)
24 października, g. 20:00 (premiera)
30 października, g. 20:00 (premiera prasowa)
1 listopada, g. 19:00

Klub Komediowy
ul. Nowowiejska 1
00-643 Warszawa

komentarze
comments powered by Disqus
aktualności

więcej

partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi