Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Polscy aktorzy czytają...

powrót
Polscy aktorzy czytają...
Oleg Sencow

10 lipca 2018 r. portal Culture.pl publikował pierwszą część projektu „Polscy aktorzy czytają Sencowa”. Jako pierwsze zostało udostępnione internautom nagranie opowiadania „Pies”. Autobiograficzny tekst Olega Sencowa przeczytają Daniel Olbrychski, Aleksandra Popławska i Andrzej Seweryn.

- Robię to ze zwykłej ludzkiej solidarności z Sencowem. Chciałbym, żeby te teksty mogły być słyszane przez polskiego słuchacza i widza. Mam nadzieję, że kiedyś Pan Oleg będzie mógł usłyszeć swoje utwory czytane również przeze mnie - mówi Andrzej Seweryn.

Drugie opowiadanie Sencowa „Babuszka” przeczytają Joanna Kulig i Edyta Olszówka. Zostanie ono udostępnione na Culture.pl 13 lipca. Jak mówi Edyta Olszówka - Dla mnie jako artysty i człowieka najważniejszy jest szacunek i wolność. Właśnie o to zabiegam i walczę - jak tylko mogę. Czytając opowiadanie Sencowa, wypowiadam się poprzez moją pracę w imię tych wartości.Autobiograficzne teksty Olega Sencowa zostały wydane na Ukrainie w 2015 roku. Specjalnie dla projektu „Polscy aktorzy czytają Sencowa” przetłumaczyły je na język polski Katarzyna Chimiak i Anna Udziela. Zarówno tłumaczki, jak i aktorzy zaangażowali się w projekt pro bono.

O Sencowie najczęściej mówi się jako o więźniu politycznym. Chcieliśmy pokazać również jego dorobek artystyczny, więc przetłumaczyliśmy na język polski i angielski jego wybrane opowiadania. Oprócz nagrania w języku polskim powstanie wideo, w którym polscy aktorzy przeczytają teksty Sencowa w języku rosyjskim - mówi autor projektu Żenia Klimakin.

Kolejne edycje projektu planowane są w języku rosyjskim i angielskim.

BIO
Oleg Sencow, ukraiński reżyser filmowy. Na arenie międzynarodowej zadebiutował w 2012 roku filmem «Gaamer» podczas Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Był uczestnikiem ukraińskiej rewolucji na Majdanie, w marcu 2014 próbował zorganizować w rodzinnym Simferopolu zebrania przeciwko rosyjskiej aneksji Krymu. Został aresztowany 11 maja 2014 roku pod zarzutem planowania działań terrorystycznych, w sierpniu 2015 roku skazany przez rosyjski sąd na 20 lat łagrów. Według Amnesty International oraz wielu innych organizacji międzynarodowych Sencow jest więźniem politycznym. W 2016 apel o uwolnienie reżysera wystosowali uczestnicy ceremonii wręczenia nagród "Orły" Polskiej Akademii Kinematograficznej. W tym samym roku Sencow został laureatem premii Czeskiego związku reżyserów i scenarzystów FITNESS, rok później - premii Barbary Goldsmith «Wolność pisać» amerykańskiego PEN-klubu. Reżyser w tej chwili jest więziony w kolonii Łabytnangi w Jamało-Nenieckim okręgu autonomicznym, prowadzi akcję głodową.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi