Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Prapremiera spektaklu Kurt Gerron w Katowicach

powrót
Prapremiera spektaklu Kurt Gerron w Katowicach
"Kurt Gerron. Fuehrer daje miasto Żydom", reż. W. Rubin

Już w piątek 7 czerwca, na Dużej Scenie Teatru Śląskiego, ostatnia w tym sezonie premiera - "Kurt Gerron. Fuehrer daje miasto Żydom" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina.

Kurt Gerron to niemiecki aktor i reżyser żydowskiego pochodzenia, który na rozkaz Niemców zrealizował w obozie koncentracyjnym Theresienstadt propagandowy film. Film, który miał pokazać obóz, podczas wizyty obozu przez przedstawicieli Czerwonego Krzyża, jako miejsce odpoczynku żydów. Pokazywał w nim szczęśliwe rodziny żydowskie, spędzające czas wolny na koncertach, wykładach, po prostu idealne miejsce w którym można przeczekać czas trwającej wojny.

W trakcie tych 11 dni zdjęciowych przedstawiona została utopia, w której uczestnicy mieli szansę się pokazać i zostać (być może po raz ostatni i na zawsze) zapamiętani. Osoby zaangażowane w cały projekt godziły się na uczestnictwo w nim ponieważ wierzyli, że póki są potrzebni do produkcji lub pracy, dopóty żyją. Po samym zakończeniu zdjęć Kurt Gerron oraz inni artyści zostali wysłani do Auschwitz, gdzie sam Kurt, zaraz po przybyciu, został zamordowany. Film nigdy nie został ukończony i do dnia dzisiejszego przetrwał jedynie we fragmentach, które w trakcie spektaklu będą stanowić część inscenizacji. Punktem wyjścia dla spektaklu jest własnie ten propagandowy film Gerrona i opowieść o tym w jaki sposób ludzie czują się potrzebni w otaczającym ich świecie.


Teaser spektaklu "Kurt Gerron. Fuehrer daje miasto Żydom" , reż. Wiktor Rubin, Teatr Śląski w Katowicach

Kurt Gerron. Fuehrer daje miasto Żydom
Teatr Śląski w Katowicach, Duża Scena
premiera: 07-06-2019r.

Jolanta Janiczak - tekst, dramaturgia
Wiktor Rubin - reżyseria
Łukasz Surowiec, Wiktor Rubin - scenografia
Hanna Maciąg - kostiumy
Krzysztof Kaliski - muzyka
Łukasz Surowiec - wideo
Michał Głaszczka - reżyseria światła
Krzysztof Kaliski - muzyka na żywo

Obsada: Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Brzoska, Natalia Jesionowska, Anna Kadulska, Agnieszka Kwietniewska, Michał Piotrowski, Aleksandra Przybył, Marcin Szaforz, Mateusz Znaniecki.

BIlety w cenie 15-60 zł do nabycia w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatru.

Daty kolejnych wystawień sztuki: 08-09 czerwca, 11-12 czerwca.

Gorąco zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi