Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Premiera „Komedii. Wujaszka Wanii” w Teatrze Zagłębia

powrót
Premiera „Komedii. Wujaszka Wanii” w Teatrze Zagłębia
"Komedia. Wujaszek Wania", reż Jędrzej Piaskowski, Teatr Zagłębia

Już dzisiaj, 11 czerwca o godz. 19:00 w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy na podstawie A. Czechowa.

– Sztuki Czechowa odczytuje się najczęściej bardzo serio, bardzo sentymentalnie i realistycznie, choć sam autor uparcie powtarzał, że pisze komedie. W położeniu swoich postaci podkreślał  absurd i żart, tak widział rzeczywistość, a sam śmiech miał dla niego oczyszczającą moc. Może faktycznie śmiech to jedyny skuteczny środek przeciwstawienia się otaczającej nas głupocie i złu? Nasze przedstawienie podąża tym tropem, piętrzymy zatem absurdy, humor i żarty. Chcemy dać widzom dużo radości – mówi Hubert Sulima, twórca spektaklu. 

W spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” tytułowy bohater i jego rodzina tworzą pełen katalog dziwaków i nieszczęśników zamieszkujących rosyjską prowincję. Wszyscy oni po „czechowowsku” cierpią, miotają się, łudzą, marzą o innym, „lepszym” świecie, a jednocześnie trudno im dokonać jakiejkolwiek realnej zmiany w swoim życiu. Mają wrażenie, że nawet kiedy uda im się zrobić krok w jakąś stronę, to zawsze wychodzi głupio, nieporadnie i tak, że ostatecznie wszystko kończy się jeszcze gorzej niż na początku. Szansą na zmianę staje się przybycie ze stolicy szwagra tytułowego Wujaszka – emerytowanego profesora Sjeriebriakowa i jego nowej żony Heleny. Wielbiony (i utrzymywany) przez całą rodzinę naukowiec przez długie lata był dla Wojnickich synonimem lepszego, elitarnego świata, dodawał ich życiu splendoru, a nawet był źródłem sensu ich egzystencji. Teraz zmuszeni zostają do konfrontacji swoich wyobrażeń i oczekiwań z realnością. Jesteśmy więc świadkami wielu prób i sposobów ucieczki przed nią: groteskowych awantur, szmirowatych romansów oraz wyznań wiary w głupkowate teorie i ideologie. Krótko mówiąc, jest dużo do śmiechu. Dużo i coraz więcej.

Komedia. Wujaszek Wania
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
premiera: 11-16-2021r.

Reżyseria - Jędrzej Piaskowski
Dramaturgia i opracowanie tekstu - Hubert Sulima
Scenografia i kostiumy - Anna Met
Muzyka - Jacek Sotomski
Światła - Monika Stolarska

Obsada: Maria Bieńkowska, Ryszarda Bielicka-Celińska
, Beata Deutschmann
,
Joanna Połeć, Mirosława Żak
, Aleksander Blitek, Kamil Bochniak
, Przemysław Kania / Tomasz Kocuj, Tomasz Muszyński.

Bilety w cenie 30-45 zł do nabycia w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatru.

Spektakl, oprócz dzisiejszego pokazu premierowego, można zobaczyć również 12 i 13 czerwca, a także po przerwie wakacyjnej – we wrześniu.

Gorąco zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi