Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

PREMIERA Mahamaya Electronic Devices

powrót
PREMIERA Mahamaya Electronic Devices

Już 26-27 czerwca 2024 r. na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego odbędzie się premiera „Mahamaya Electronic Devices”, sztuki autorstwa uznanego dramatopisarza i laureata Paszportu Polityki Iwana Wyrypajewa. To spektakl łączący transową muzykę elektroniczną, współczesną, immersyjną animację z teatrem na żywo. Aktorzy występujący na scenie nie wcielają się w żadną rolę. Są niczym zaprogramowane awatary AI, które prowadzą ze sobą bezosobowy dialog prześwietlający najróżniejsze aspekty ludzkiej egzystencji.

„Mahamaya” pyta o istotne kwestie związane ze społeczeństwem, psychologią, filozofią i technologią. Spektakl jest zarówno współczesnym show rozrywkowym, jak i treningiem psychologicznym oraz duchowym doświadczeniem. Widzowie w Wielkiej Brytanii chwalili spektakl za jego artystyczną doskonałość i głęboki wpływ, jaki wywarł na ich życie. To doświadczenie, które trudno opisać słowami - trzeba przyjść i je przeżyć.

Po bardzo dobrze przyjętej premierze w londyńskim teatrze Sadler's Wells najnowsza sztuka Iwana Wyrypajewa „Mahamaya Electronic Devices” pod koniec czerwca zadebiutuje w Warszawie. Aktorzy występujący na scenie nie wcielają się w żadną rolę, jedynie prowadzą ze sobą bezosobowy dialog, który prześwietla ukryte aspekty ludzkiej egzystencji. Tytuł sztuki nawiązuje do pochodzącego z filozofii Wschodu pojęcia „mahamaya” – wielkiej iluzji angażującej świadomość człowieka i przesłaniającej prawdę.Spektakl zawiera połączenie transowej muzyki elektronicznej oraz teatru na żywo, prezentując narrację, która prowokuje myślenia, oszałamia wizualnie, ale też daje dużo przyjemności. „Mahamaya” pyta o istotne kwestie związane ze społeczeństwem, psychologią, filozofią, technologią i sztuczną inteligencją. Widzowie w Wielkiej Brytanii, ale także w Mołdawii, chwalili spektakl za jego artystyczną doskonałość i głęboki wpływ, jaki wywarł na ich życie. Jak wielu zauważyło, prawdziwa wartość „Mahamaya” leży w aktywnym uczestnictwie, tylko ono pozwoli w pełni zrozumieć jej głębię i znaczenie.

Oprawę „Mahamaya” stanowią grafiki zaprojektowane przez zespół Full Metal Jacket oraz elektroniczna muzyka Jacka Jędrasika. Scenografia składa się wyłącznie ekranów, krzeseł i ekranu. Sztuka w całości odbywa się w języku angielskim.

– Pracując nad wystawieniem spektaklu „Mahamaya” myśleliśmy o współczesnym, progresywnym widzu, dla którego codziennością jest ekran komputera lub klimat szklanego biurowca, ale też poszukiwanie odpowiedzi na pytania o świat, w którym żyje i który współtworzy – mówi Iwan Wyrypajew. – W końcu teatr to miejsce, gdzie można zapytać o wszystko, a my żyjemy w świecie, w którym wszyscy się boją, także zadawania pytań – dodaje.

Ukraiński kontekst “Mahamaya Electronic Devices”
W grudniu 2023 r. reżyser Iwan Wyrypajew został zaocznie skazany przez sąd w Moskwie na 8 lat więzienia za rzekome prowadzenie działalności dezinformacyjnej, a rosyjskie MSZ wystawiło za nim list gończy. Powstająca w tych trudnych okolicznościach „Mahamaya” nie pozostaje więc obojętna na wydarzenia, jakie rozgrywają się aktualnie na świecie, dotykając również aspektów jak wojna czy dyktatura.

Sztuka „Mahamaya Electronic Devices” tworzona jest przez zespół z wielu krajów, zgromadzony wokół Fundacji TEAL HOUSE. Fundacja powstała w 2009 roku jako miejsce służące rozwojowi integralnym łączącym aspekty fizyczne, psychiczne i intelektualne oraz poziom duchowy człowieka. Pomysłodawcami projektu są Karolina Gruszka oraz Iwan Wyrypajew. Po wybuchu wojny w Ukrainie misja TEAL HOUSE rozszerzyła się o pomoc dla migrantów.

Aktywistów zebranych wokół TEAL HOUSE połączyła nie tylko tragedia związana z pełnoskalową inwazją ze strony Rosji, ale także silna potrzeba rozwoju. Zespół tworzą reżyserzy, aktorzy, artyści, dramatopisarze, menedżerowie teatralni i biznesowi, instruktorzy jogi i medytacji, psychologowie i nauczyciele, którzy trudną sytuację, w której się znaleźli wykorzystują do własnego rozwoju duchowego oraz jako okazję do pomocy innym.

Sztuka w całości odbywa się w języku angielskim.

Szczegóły:
Twórcy
Reżyser i autor sztuki: Iwan Wyrypajew
Projektant oświetlenia: Iwan Wyrypajew
Producent oświetlenia: Mykola Mishyn
Scenograf: Mila Gogenko
Projektant dźwięku: Gennady Vyrypaev / Michał Tatara
Kompozytor: Jacek Jędrasik
Projektant kostiumów: Katarzyna Lewińska
Asystentka projektanta kostiumów: Katarzyna Smoter
Kierownik produkcji: Maria Łozińska

OBSADA: Antigone Duchesne, Gladston Mahib, Philippe Tłokiński, Elizaveta Burmakova, Catalina Cazac


Bilety online:
26.06.2024 godz. 19:00 PREMIERA
https://ewejsciowki.pl/embedded/rezerwacja/276721?salesChannelId=fd52d1a3-2e10-4a2b-818e-a9b0926b0420

27.06.2024 godz. 19:00 PREMIERA
https://ewejsciowki.pl/embedded/rezerwacja/276722?salesChannelId=fd52d1a3-2e10-4a2b-818e-a9b0926b0420


Mahamaya Electronic Devices
1 h | Duża Scena
SPEKTAKL W JĘZYKU ANGIELSKIM

Teatr Dramatyczny
Warszawa

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi