Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Premiera monodramu na podstawie Tokarczuk

powrót
Premiera monodramu na podstawie Tokarczuk


31 lipca 2021 r. w przepięknych wnętrzach dolnośląskiego Pałacu Gorzanów odbędzie się premiera monodramu Ewy Żurakowskiej w reż. Macieja Gorczyńskiego. Spektakl „Home Beyond the Borders?” („Dom ponad granicami?”) inspirowany jest powieścią Olgi Tokarczuk pt. „Dom dzienny, dom nocny”. Nawiązuje m.in. do zawartych w dziele noblistki lokalnych legend z ziemi kłodzkiej i noworudzkiej, porusza zagadnienia tożsamości i przekraczania granic. Sztuka wystawiona będzie również w czeskim mieście Broumov (20 sierpnia) i w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju (22 sierpnia). Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

„Home Beyond the Borders?” („Dom ponad granicami?”) to projekt multidyscyplinarny oparty na motywach powieści „Dom dzienny, dom nocny” laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. Ewa Żurakowska, autorka koncepcji, scenariusza, a także performerka w spektaklu, wybrała fragmenty książki, które były jej szczególnie bliskie, a scenariusz stworzyła wspólnie z polskim reżyserem Maciejem Gorczyńskim, z którym pracowała wcześniej przy spektaklu „Requiem” oraz przy produkcji online pt. „Bieguni”.
– Chciałam zrobić monodram odwołujący się do moich osobistych doświadczeń z życia na polsko-czeskim pograniczu i oswajania lokalnego środowiska, ale także do doświadczeń życia w obu krajach. Zaintrygował mnie temat tożsamości, bycia „w domu” i bycia „w obcym kraju” czy „na obcej ziemi” – mówi Ewa Żurakowska. Spektakl eksploruje temat domu jako przestrzeni tożsamości, domu jako ciała i ciała jako domu. Rodzi pytania o przekraczanie granic między ludźmi a światami, snem a rzeczywistością, wspólnotą a intymnością. Porusza wątki tożsamości, zapuszczania korzeni, wykorzeniania i powrotu – akcja spektaklu, jak i książki, toczy się na „ziemiach odzyskanych” o korzeniach polskich, czeskich i niemieckich. Mieszkając w Pradze, Żurakowska pracowała jednocześnie w Pałacu Gorzanów na ziemi kłodzkiej. – Transgraniczny kontekst tego, co chciałam opowiedzieć w spektaklu, zestawiony został z regionalnym aspektem książki, którą napisała Olga Tokarczuk w małej polskiej wsi przy granicy z Czechami – opisuje performerka.

Monodram nawiązuje m.in. do zawartych w dziele Tokarczuk lokalnych legend i opowieści z ziemi kłodzkiej i noworudzkiej. Przeniesie publiczność do świata snów pełnego dźwięków, poetyckich obrazów i onirycznych tekstów, projekcji wideo i ruchu. Ważną częścią spektaklu jest muzyka wykonywana na żywo przez Żurakowską wspólnie z Pawłem Kopciem i Katarzyną Kolczyńską – Niemierowską. Choreografię stworzyła francuska tancerka i performerka Cécile Da Costa, a za scenografię i projekcje wideo odpowiedzialna jest Iwona Bandzarewicz.

Po polskiej premierze w Pałacu Gorzanów (31 lipca, godz. 21:00) spektakl pojedzie do Czech, gdzie będzie miał swoją premierę w mieście Broumov w klubie Eden (20 sierpnia), zaś 22 sierpnia o godz. 19:00 zaprezentowany zostanie w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: rezerwacja.wydarzenie@gmail.com.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Miasta Pragi, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej oraz Krajowego Funduszu Kultury Republiki Czeskiej.

Szczegóły:
Scenariusz, koncepcja, obsada: Ewa Żurakowska
Reżyseria: Maciej Gorczyński
Choreografia: Cecile da Costa
Scenografia, projekcje wideo, zdjęcia: Iwona Bandzarewicz
Muzyka: Ewa Żurakowska, Paweł Kopeć, Katarzyna Kolczyńska-Niemierowska
Rejestracja koncertu: Michał Dawidowicz
Światło: Damian Kuleta
Dźwięk: Marek Dejerling
Produkcja: Przestrzeń Wyobraźni
Co-produkcja: ProFitArt, Fundacja Pałac Gorzanów

„Home Beyond the Borders?” („Dom ponad granicami?”)
Pałac Gorzanów, Podzamcze, Gorzanów – 31 lipca, godz. 21:00
Broumov, Underground KLub Eden – 20 sierpnia, godz. 19:00
Kudowa Zdrój, Teatr Zdrojowy – 22 sierpnia, godz. 19:00

Partnerzy: Stowarzyszenie Fundus Glacensis, Kudowskie Centrum Kultury i Sportu, Underground klub Eden Broumov, Tibo Sound
Sfinansowano ze środków: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Miasto Praga, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Państwowy Fundusz Kultury Republiki Czeskiej

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi