Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Premiera na otwarcie Małej Sceny w Komedii

powrót
Premiera na otwarcie Małej Sceny w Komedii

24 listopada 2023 r. zapraszamy na premierę monodramu „Kalina nie chce spać”, który uświetni otwarcie Małej Sceny Teatru Komedia w Warszawie.

Tytułową Kaliną w naszym przedstawieniu jest Kalina Jędrusik - znana wszystkim aktorka śpiewająca. Bardzo ciekawa i charyzmatyczna postać, z intrygującym życiorysem - mówi PAP Agata Puszcz, reżyser spektaklu „Kalina nie chce spać”. Premiera na otwarcie Małej Sceny Teatru Komedia - w piątek.

"Cała fabuła spektaklu odwołuje się do pewnego wydarzenia z 1965 roku, z biografii Kaliny Jędrusik, a mianowicie do premiery przedstawienia Śniadanie u Tiffany'ego w adaptacji Stanisława Dygata, męża aktorki. Muzykę do tego spektaklu specjalnie skomponował Krzysztof Komeda, a piosenki napisała Agnieszka Osiecka" - wyjaśniła Agata Puszcz.

"Premiera adaptacji powieści Trumana Capote'a w reżyserii Jana Biczyckiego odbyła się właśnie w Teatrze Komedia na warszawskim Żoliborzu 27 lutego 1965 roku. W naszym wieczorze teatralno-muzycznym Kalina nie chce spać odwołujemy się do tamtego przedstawienia, przywołujemy np. zapowiedzi prasowe, recenzje tego spektaklu, zwłaszcza, że obsada była tak wyśmienita, że w zasadzie nie mogło się nie udać" - mówiła. "Kalina Jędrusik miała zagrać główną rolę Holly Golightly, a tymczasem coś jednak poszło nie tak… Co się stało? O tym widzowie dowiedzą się w trakcie naszego przedstawienia" - powiedziała reżyser.

Podkreśliła, że premiera spektaklu "Kalina nie chce spać" zainauguruje działalność Małej Sceny Teatru Komedia - w miejscu, gdzie w 1965 roku grano "Śniadanie u Tiffany'ego".

"W naszym spektaklu muzykę Komedy na żywo wykonywać będzie Piotr Mania. Natomiast układ widowni będzie dość niestandardowy, bowiem wykreowaliśmy klimat kawiarniano-klubowy. Widzowie będą siedzieć przy stolikach, będą mogli w trakcie spektaklu skosztować jakichś napojów zakupionych w kawiarni obok" - wyjaśniła reżyser.

"W tytułowej roli wystąpi oczywiście Barbara Kurdej-Szatan. Nie mogę za dużo zdradzić, ale podczas tego spektaklu Basia przejdzie metamorfozę i zamieni się w Kalinę na oczach widzów" - zapowiedziała Agata Puszcz.

"Kalina nie chce spać to niezwykła podróż w czasie do 1965 r., kiedy świat zaczytywał się w powieści Trumana Capote'a Śniadanie u Tiffany'ego. Ekranizacja książki przemknęła przez Hollywood rozświetlając gwiazdę Audrey Hepburn w roli Holly Golightly. Właśnie wtedy, w Warszawie, między kolejkami po papier toaletowy i staraniami o dodatkowe kartki na mięso, adaptację książki – specjalnie dla swojej żony, Kaliny Jędrusik – przygotował Stanisław Dygat" - napisano na stronie teatru.

Scenariusz - Zuzanna Bojda. Reżyseria - Agata Puszcz. Scenografię i kostium zaprojektowała Małgorzata Iwaniuk.

Występuje Barbara Kurdej-Szatan, której akompaniować będzie na fortepianie Piotr Mania.

Bilety online na terazteatr.pl: https://www.terazteatr.pl/spektakle/kalina-nie-chce-spac,kiedy-graja,wszystkie,5372#repertuar


"Nowa, kameralna przestrzeń sceniczna Teatru Komedia będzie funkcjonować w kilku ustawieniach: z klimatycznymi stolikami i barowymi lampkami, w typowo teatralnym (na prawie 200 miejsc), ale też w niestandardowej aranżacji siedzisk na potrzeby spektakli dziecięcych" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Wyjaśniono, że otwarcie Małej Sceny to efekt strategicznej współpracy Teatru Komedia z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową – właścicielem budynku. "Jej uruchomienie pozwoli na realizację przedsięwzięć teatralnych, ale też inicjatyw związanych z edukacją kulturalną, Żoliborzem oraz budowaniem sieci wspólnych lokalnych inicjatyw" - napisano.

Zapowiedziano, że w nadchodzących miesiącach w repertuarze Małej Sceny znajdą się, m.in.: improwizowane formy komediowe, stand-upy, koncerty, recitale, warsztaty, spotkania autorskie, spotkania z twórcami i twórczyniami naszych przedsięwzięć.

Premiera - 24 listopada o godz. 19.30 na Małej Scenie Teatru Komedia w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 25 i 26 listopada.

źródła

PAP

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi