Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Premiera słuchowiska CIOTUNIA

powrót
Premiera słuchowiska CIOTUNIA

22 maja o godz. 19 Radio Kraków zaprasza do Studia im. Romany Bobrowskiej na czytanie sceniczne słuchowiska „Ciotunia” Aleksandra Fredry w reżyserii i adaptacji Józefa Opalskiego z Anną Polony w roli tytułowej. Bezpłatne zaproszenia na antenie rozgłośni.

To kolejna w tym roku, po „Porwaniu Baltazara Gąbki”, premiera słuchowiska z udziałem publiczności. W ten sposób Radio Kraków kontynuuje wieloletnie tradycje związane z prezentacją na żywo radiowych spektakli, które są okazją nie tylko do spotkania z wybitnymi aktorami i twórcami, ale też dają możliwość uczestniczenia w wyjątkowym wydarzeniu jakim jest „teatr wyobraźni".

Na pomysł, aby w ustanowionym przez Sejm Roku Aleksandra Fredry zaprezentować słuchaczom „Ciotunię”, wpadła wybitna aktorka Anna Polony. W 2023 roku przypada bowiem 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, znakomitego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich.

- To dla nas ogromna radość, że Rok Aleksandra Fredry możemy w Radiu Kraków celebrować wspólnie z prof. Anną Polony – mówi Mariusz Bartkowicz, prezes i redaktor naczelny Radia Kraków. - Możliwość podziwiania jej aktorskiego mistrzostwa na żywo w studiu im. Romany Bobrowskiej to zawsze wielka przyjemność, doceniana przez liczne grono naszych słuchaczy.

„Ciotunia”, podobnie jak najbardziej znane sztuki Fredry, „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Mąż i żona”, „Damy i huzary”, to komedia intrygi, charakterów, pokazująca i wyśmiewająca cechy narodowe Polek i Polaków.

- Jaki to jest obraz Polaka i Polki w trudnych sytuacjach, a przynajmniej niektórych, słabszych osobników – podkreśla Anna Polony, odtwórczyni roli głównej w „Ciotuni”. - Jak potrafią podstępnie działać, jak potrafią obrzydliwie walczyć, żeby wysadzić z siodła przez intrygi i przez podstępne działania.

„Ciotunia" jest mniej znaną sztuką Fredry i wystawiana jest bardzo rzadko. Brzmi to bardzo współcześnie, ponieważ ilość rozmaitych zawirowań w tej sztuce, przypomina trochę zawirowania w naszym kraju. – mówi Józef Opalski, autor adaptacji tekstu, oprawy muzycznej i reżyser słuchowiska - Uwielbiam Fredrę i, moim zdaniem, jest to sztuka świetna.

Premiera słuchowiska z udziałem publiczności w Studiu im. Romany Bobrowskiej w poniedziałek 22 maja o godz. 19.

Premiera na antenie Radia Kraków w niedzielę 28 maja o godz. 17.05.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi