Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Premiera Teatru74: Hamlet. Lepsze jutro było wczoraj.

powrót
Premiera Teatru74: Hamlet. Lepsze jutro było wczoraj.
Hamlet. Lepsze jutro było wczoraj. reż. Błażej Tokarski Teatr74

Już w 7 września o godzinie 19:00 w Centrum Kultury Niezależnej Warsztat (Kraków, Zabłocie 9a/b) premiera spektaklu Teatru74 pt. "Hamlet. Lepsze jutro było wczoraj" w reż. Błażeja Tokarskiego.

W „Hamlecie” Teatru74 zabraknie monumentalnych solilokwiów głównego bohatera. Ci, co przegrali życie, zanim je zaczęli, nie mogą sobie pozwolić na luksus uzewnętrznianych introspekcji. Nie padną słowa o tym, że „Dania jest więzieniem”, ani o tym, że "w tym szaleństwie jest metoda"; Hamlet nie odpowie również Poloniuszowi, że czyta „słowa, słowa,słowa”...
Przede wszystkim jednak nie zapyta czy „być, albo nie być”.

Takie pytanie zadawane przez przeklętego księcia jest niemożliwe w przedstawieniu Błażeja Tokarskiego. Dla mieszkańców jego Elsynoru oczywistym jest, że taka alternatywa tak naprawdę nie istnieje. Hamlet – a z nim całe jego pokolenie – dobrze wie, że nie ma możliwości „bycia”. Historia dawno już się skończyła: wielkie czyny, porywy serca i heroiczne poświęcenia już się dokonały, zostały zagarnięte przez poprzednie pokolenia. A młodym nie zostawiono w spadku niczego, poza obietnicami - niemożliwymi do spełnienia. Hamlet i inni nie mogą zaistnieć naprawdę, mogą jedynie planować, nigdy nie dopełniając swoich żałosnych planów. Są uwięzieni na pustkowiu pomiędzy „być” i „nie być”.

Przedstawienie Teatru74 to radykalny pojedynek z szekspirowską tragedią. Dramaturg przedstawienia dokonuje stanowczych cięć i przesunięć akcentów w obrębie fabuły, odważnie przeszczepiając w obręb historii duńskiego księcia obszerne fragmenty innych sztuk poety,takich jak „Antoniusz i Kleopatra”, „Makbet” czy „Jak wam się podoba”. Twórcy inscenizacji pozostają jednak zasadniczo wierni duchowi i literze tekstu Szekspira. Dokonując nawet najbardziej radykalnych zmian w tkance oryginalnej sztuki niemal zawsze pozostają lojalni wobec dramatopisarza, korzystając prawie wyłącznie z tego, co możemy znaleźć w jego literackiej spuściźnie. Choć współczesne w estetyce, przedstawienie opiera się na pogłębionym namyśle nad idiomem dramaturgicznym Szekspira w kontekście sytuacji politycznej i praktyki teatralnej epoki, w której tworzył. Szekspirowska propozycja alternatywnego zespołu to zatem nie lada gratka dla miłośników pisarza!

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc dostępna jest pod adresem rezerwacje@teatr74.pl.

Kolejny pokaz spektaklu odbędzie się 23 września.

Twórcy spektaklu:
reżyseria: Błażej Tokarski

Obsada:
Gertruda: Joanna Dryś
Poloniusz: Edward Kolasa
Hekate: Małgorzata Niemiec
Horacjo: Piotr Piksa
Ofelia: Dominika Sułtan
Klaudiusz: Jakub Warzocha
Hamlet: Sebastian Wojdyło
Laertes: Maciej Wróbel
Audrey: Marta Zaborska/Kaja Waśniewska

Serdecznie zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi