Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Premierowe czytania online w Dramatycznym

powrót
Premierowe czytania online w Dramatycznym

W marcu Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy w ramach Laboratorium Dramatu zaprasza na premierowe czytania online sztuk nagrodzonych w konkursie „Pod pretekstem” organizowanym przez ZAiKS. Po każdym czytaniu odbędą się rozmowy z autorami, reżyserami oraz gośćmi specjalnymi, które poprowadzi Wojciech Majcherek – kierownik literacki Teatru Dramatycznego.


8.03 godz. 19:00 „Pisarz” Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reż. Justyna Celeda

„Pisarz” to udramatyzowana biografia autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w której przygląda się życiu Salmana Rushdiego – autora kontrowersyjnych „Szatańskich wersetów”. Czy w literaturze jest miejsce na prawdę i stwarzanie lepszej rzeczywistości? Czym są wielkie, religijne narracje wobec fikcji literackiej? Jak bronić wolności słowa w czasach hipokryzji i politycznej cenzury? W pełnej czarnego humoru i surrealizmu opowieści, autorka po raz kolejny zadaje pytanie czy to świat zewnętrzny decyduje o tym kim jesteśmy, czy tę decyzję podejmujemy sami.


15.03 godz. 19:00 „Point de rêveries, messieurs!” Wojciech A. Dróżdż, reż. Michał Zdunik

Niemcy, 1938 rok. Rozpoczyna się fala antyżydowskich pogromów, umacnia się pozycja Adolfa Hitlera i NSDAP. Wybitny profesor prawa Antoni Weinberger, staje przed moralnym wyborem: wybrać serwilizm i oddać się nazistowskiej ideologii czy pozostać niezależnym wykładowcą i emigrować z Niemiec. Wojciech A. Dróżdż przygląda się w swoim dramacie życiu w czasach terroru, przemocy i manipulacji, zadając pytanie o to, czy bunt wobec władzy zawsze jest najlepszym wyjściem.


22.03 godz. 19:00 „Król w środku nocy” Robert Urbański, reż. Magda Małecka

Porwanie Stanisława Augusta przeprowadzono 3 listopada 1771 r., późnym wieczorem. Na ulicy Miodowej spiskowcy (podzieleni na trzy odziały dowodzone przez Strawińskiego, Walentego Łukawskiego i Jana Kuźmę) otoczyli powóz króla. Stanisław August, nie podejrzewając zamachu, poruszał się po Warszawie jedynie z kilkunastoosobową ochroną, która nie stawiła większego oporu. „Król w środku nocy” Roberta Urbańskiego to pełna zwrotów akcji komedia, ubrana w historyczny kostium czasów Konfederacji Barskiej - odwieczną walkę Polaków o własną godność, wolność i niepodległość w czasach międzynarodowych zależności i ulegania silniejszym. Poniatowski w świecie pełnym chaosu, spisków i knowań poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego jako król budzi pogardę a nie zaufanie, dlaczego musi poświęcać siebie, zamiast innych. Dlaczego nazywają go tyranem i intruzem, choć ze wszystkich sił stara się zbudować „nową Polskę”.

Czytania odbywać się będą w poniedziałki na platformie YouTube Teatru Dramatycznego.

Natomiast ostatni poniedziałek miesiąca to spotkanie w ramach cyklu Mój Dramatyczny:

29 marca o g. 19.00 zapraszamy na rozmowę z Mają Komorowską.
Odbędzie się ona również w wersji online.


Zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi