Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Przygoda Teatr Telewizji 30.05

powrót
Przygoda Teatr Telewizji 30.05

30 maja 2023 zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl pt. "Przygoda". Sztuka cenionego węgierskiego pisarza Sándora Máraiego w reżyserii Jana Englerta. Występują: Jan Englert, Beata Ścibakówna, Edyta Olszówka.

Sztuka Máraiego opisuje skomplikowany wielokąt miłosny. Skrywane tajemnice i zaskakujące odkrycia burzą porządek dnia, który miał być zawodowym i prywatnym triumfem uznanego lekarza, profesora Kadara. Dowiaduje się on, że ukochana żona zamierza opuścić go z innym mężczyzną, którym na dodatek okazuje się być zaufany asystent. Podczas ostatecznej rozmowy z małżonką Kadar nieoczekiwanie diagnozuje u niej nieuleczalną chorobę. Czuje się podwójnie przegrany: jako oszukany i porzucony mąż oraz jako lekarz, który nie może pomóc ukochanej kobiecie. Chce jednak, aby nieświadoma wyroku kobieta mogła przez ostatnie miesiące życia cieszyć się miłością. Zobowiązuje więc swego rywala do spełnienia warunków, dzięki którym będzie to możliwe.

To opowieść o miłości i odpowiedzialności za nią. Bohaterowie uwikłani w plątaninę uczuć poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia i śmierci, o granice powołania zawodowego i oddania innemu człowiekowi. Są zmuszeni do podjęcia życiowych decyzji i dokonania ostatecznych wyborów, co stwarza niezwykle silne napięcie dramaturgiczne, a całości nadaje wymiar nieomal tragedii greckiej.

Szczegóły:
PRZYGODA
Autor: Sándor Márai
Przekład: Katarzyna Lewicka
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jan Englert
Scenografia: Anna Wunderlich, Katarzyna Nesteruk
Kostiumy: Ewa Machulska
Zdjęcia: Witold Adamek
Montaż: Milenia Fiedler
Opracowanie muzyczne: Andrzej Milanowski
Dźwięk: Wacław Pilkowski
Obsada: Jan Englert (Dr Peter Kadar, profesor medycyny), Beata Ścibakówna (Anna, jego żona), Edyta Olszówka (Dr Ester Palos, lekarka), Zofia Zborowska (Pielęgniarka), Wiesław Komasa (Dr Szekeres, lekarz), Piotr Adamczyk (Dr Zoltan, asystent profesora)
PREMIERA 1.12.2014

Emisja: 30.05.2023, TVP Kultura, godz. 22:25

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi