Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Rewolucja, której nie było. Teatr 21

powrót
Rewolucja, której nie było. Teatr 21

Wieloletni brak strukturalnego wsparcia. Obelżywe bazgroły na murach. 40-dniowa okupacja Sejmu. Miarka się przebrała. Osoby z niepełnosprawnościami mówią: „Basta!”. Pierwsza premiera w Centrum Sztuki Włączającej: Downtown już 7 grudnia.
Wolność, Równość, Widoczność!

Punktem wyjścia do pracy na spektaklem "Rewolucja, której nie było" jest protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w sejmie 18 kwietnia i potrwał do 27 maja 2018 roku.

Przygotowujemy spektakl-koncert. Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych – mówi reżyserka, Justyna Sobczyk

Spektakl nie będzie rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w sejmie. Przedstawienie powstaje na podstawie improwizacji aktorskich. Na scenie zobaczymy charyzmatycznych i do bólu prawdziwych aktorów – tych z Teatru 21, którzy od lat z autoironią i odwagą tworzą swoje postaci (m.in. Teresę Foks, Aleksandrę Skotarek czy Daniela Krajewskiego) oraz świetnych aktorów zawodowych (m.in. Beatę Bandurską i Martynę Peszko). Muzykę na żywo zapewni zespołu Pokusa, czyli Tymek Bryndal, Natan Kryszk i Teo Olter.

Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

„Rewolucja, której nie było” to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.

Premiera „Rewolucji, której nie było” w reżyserii Justyny Sobczyk odbędzie się 7 grudnia o godz. 19:00 w TEATRZE SOHO. Pokazy przedpremierowe odbędą się 5 grudnia o godz. 11:00 i 6 grudnia o g. 18:00, a kolejne pokazy 8 i 9 grudnia o 19:00. Bilety w cenie 50 zł (normalne), 30 zł (ulgowe), 20 zł (szkole / grupowe) są dostępne online.
Więcej o spektaklu: http://teatr21.pl/pl/spektakle/rewolucja-ktorej-nie-bylo

Przedstawienie powstaje w ramach Centrum Sztuki Włączającej: Downtown, programu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Teatr 21 i Biennale Warszawa, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.„Rewolucja, której nie było”
spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich
reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
ruch sceniczny: Justyna Wielgus
kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja
asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk
reżyseria światła: Sebastian Klim
muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter
produkcja: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak

aktorzy: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski

źródło: nota prasowa

źródła

nota prasowa

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi