Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Rozśpiewana Gałązka rozmarynu

recenzja TerazTeatr
powrót
Rozśpiewana Gałązka rozmarynu
"Gałązka rozmarynu", reż. Jan Nowara, Teatr Polski

"Gałązka rozmarynu" to przedwojenny tekst Zygmunta Nowakowskiego opowiadający o formowaniu się Legionów Polskich pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Tekst ten nieprzypadkowo został teraz przywołany w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej przez Jana Nowarę. Otóż premiera sztuki jest nawiązaniem do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tekst ten jest tym bardziej wyjątkowy przez fakt, iż autor, Zygmunt Nowakowski sam walczył o niepodległość wśród legionistów i tym samym zawarte są tutaj wątki biograficzne.

Wszystko rozpoczyna się w Krakowie w punkcie poboru rekrutów, którzy chcieli wstąpić do wojska. Rekruci w większości to młodzi chłopcy żądni przygód i możliwości walki z okupantem, ale wśród nich znajdziemy także osoby starsze, doświadczone już przez życie. Tak więc w punkcie poboru poznajemy szereg postaci, którzy tworzą barwną mieszankę bohaterów i bohaterek oglądanego spektaklu - Sława, Brzytwa, Beton, Juhas, Iskra... to tylko niektóre z przydomków jakimi ponazywali się legioniści. Są wśród nich zwykli, prości ludzie ale także osoby wykształcone lub z wyższych sfer i wszystkich połączył jeden cel - walka o niepodległość Polski. Warto tu zauważyć, że mimo, iż jest to utwór opowiadający o wojennych losach naszych rodaków, to brak jest w nim patetyczności czy wychwalania bohaterów pod niebiosa. Bohaterowie są bardzo zwyczajni, tacy jak my. Mają swoje wady i zalety, bywają szarmanccy i bohaterscy, ale też zdarzają się postaci nikczemne i narwane, działające w emocjach. Dzięki takiemu pokazaniu postaci widz może utożsamiać się z poszczególnymi bohaterami.


"Gałązka rozmarynu", reż. Jan Nowara, Teatr Polski w Bielsku-Białej / fot. Joanna Gałuszka

Patrząc na sam plakat sztuki, wiadomo już, że będzie on rozśpiewany. Tytuł spektaklu nawiązuje do znanego szlagieru wojskowego z czasów I wojny światowej. I tym tropem idą kolejne utwory odśpiewywane, w toku przedstawienia, przez niemały zespół aktorski obecny na scenie (27 osób!). Usłyszeć więc można dobrze nam znane szlagiery z tamtych lat, które w czasie wojennej zawieruchy wspomagały morale ludzi. A samym popisom wokalnym aktorów nie można nic zarzucić, trzeba je pochwalić, bo wszystkie brzmią wyśmienicie!

Na naprawdę wielki plus zasługuje też w spektaklu scenografia oraz kostiumy postaci. Wystrój sceny jest dość surowy, minimalistyczny, ale doskonale podkreśla miejsce w którym rozgrywają się kolejne sceny. Do tego trzeba jeszcze dodać filmowe wizualizacje zdjęć, z czasów wojennych gdy legioniści walczyli o Polskę, które wyświetlane są w głębi sceny. Z kolei kostiumy żywcem przenoszą nas do czasów I Wojny Światowej. Brawa za tak wierne odwzorowanie strojów z tamtych lat!

Na koniec muszę przyznać, że jedyne czego było mi szkoda, to fakt, że historia pod sam koniec w pewien sposób się urywa. Brakowało mi jakiejś puenty, jasnego zamknięcia fabuły. Ale za to ustawienie się wszystkich do pamiątkowego zdjęcia wypada niezwykle klimatycznie. Tak więc podsumowując, "Gałązka rozmarynu" to zdecydowanie kolejny udany spektakl Bielskiego teatru, który pozwala nam na nowo poczuć atmosferę dawnych lat i wczuć się w rolę legionisty, który maszeruje przez Europę z pieśnią na ustach.

Tomasz Sknadaj, listopd 2018r.


"Gałązka rozmarynu", reż. Jan Nowara, Teatr Polski w Bielsku-Białej / fot. Joanna Gałuszka

Gałązka rozmarynu
Teatr Polski w Bielsku-Białej, Duża Scena
premiera: 17-11-2018r.

Autor – Zygmunt Nowakowski
Adaptacja, dramaturgia – Jan Nowara
Reżyseria – Jan Nowara
Scenografia – Marek Mikulski, Maciej Mikulski
Muzyka, aranżacja, kompozycja – Tomasz Bajerski
Choreografia – Tomasz Dajewski
Asystent choreografa – Mateusz Wojtasiński
Przygotowanie muzyczne, akompaniament – Natalia Firlej
Obsługa multimediów – Bartłomiej Kubica

Obsada: Zofia Schwinke, Daria Polasik-Bułka, Jadwiga Grygierczyk, Jagoda Krzywicka, Maria Suprun, Piotr Gajos, Jerzy Dziedzic, Adam Myrczek, Łukasz Kaczmarek, Eugeniusz Jachym, Grzegorz Sikora, Karol Pruciak, Grzegorz Margas, Paweł Wolsztyński, Sławomir Miska, Maciej Kulig, Mateusz Wojtasiński, Michał Czaderna, Aleksander Pestyk, Kazimierz Czapla, Zbigniew Cieślar, Rafał Sawicki, Michał Zgiet, Tomasz Lorek, Tomasz Sylwestrzak, Łukasz Ecimowicz, Witold Mazurkiewicz.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi