Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

SHAKE czyli czytanie sceniczne Szekspira

powrót
SHAKE czyli czytanie sceniczne Szekspira

Czytelnia Dramatu w Lublinie zaprasza na cykl czytań scenicznych poświęconych twórczości Williama Szekspira. Sześć spotkań, sześciu najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, sześć wybranych i wymarzonych przez nich dramatów.

Podczas pierwszego spotkania odbędzie się czytanie "Troilusa i Kressydy" w reżyserii Magdy Szpecht. Reżyserka kompilując tłumaczenia Stanisława Barańczaka, Leona Ulricha, Jerzego Limona i Władysława Zawistowskiego adaptuje jeden z najmniej znanych i najrzadziej wystawianych tekstów dramatopisarza. Miłość i wojna w czasie wojny trojańskiej zostają – jak pisze artystka – poddane głębokiej refleksji i wyszydzone jednocześnie. Sceny z prostackiej komedii przenikają się z poważną debatą polityczno-filozoficzną, miłosną tragedią, przemocą wojny i wypowiedzią o teatrze samym w sobie – pytaniami o jego ograniczenia oraz możliwości.
Po czytaniu odbędzie się rozmowa i spotkanie z realizatorami.

Magda Szpecht - urodzona w 1990 roku w Jeleniej Górze artystka teatralna, autorka instalacji i spektakli. Absolwentka Wydziału Reżyserii na PWST w Krakowie a wcześniej Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Reżyserka spektaklu „dolphin_who_loved_me” – zwycięzcy Nagrody Jury na 100° Berlin Festival, prezentowanego m.in. w Marsylii, Hanowerze, Warszawie czy Bukareszcie. Zrealizowała spektakle takie jak „Możliwość wyspy” (TR Warszawa, 2015), „Ostatnie Zwierzęta” (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, 2017), „Schubert. Romantyczna Kompozycja na 12 wykonawców i Kwartet Smyczkowy” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2016) – przedstawienie nagrodzone w XXII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz na 10. Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia (nagroda dla najlepszego młodego reżysera). Jej przestawienie „In Dreams Begin Responsibilities (Zobowiązania rozpoczynają się w snach)” z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie zdobyło główną nagrodę na VIII Koszalińskich Konfrontacjach Teatralnych Młodych M- Teatr. W Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie wyreżyserowała spektakl "HMLT/ Hamlet" (2018), opowiadający o eksperymentach łączących literaturę i sztuczną inteligencję.

Program:
Cześć pierwsza.

16.10.2018 - godz. 19:00
"Troilus i Kressyda", reż. Magda Szpecht

14.11.2018 - godz. 19:00
"Burza", reż. Maria Kwiecień

06.01.2018 - godz. 19:00
"Wieczór Trzech Króli", reż. Maciej Gorczyński

Wstęp wolny

Miejsce: Piwnice Centrum Kultury
Peowiaków 12,
20-007 Lublin

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi