Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Singielka 2 - recenzja

powrót
Singielka 2 - recenzja
"Singielka 2, czyli Matka Polka", reż. J. Bończyk, Teatr Polski

Ostatnią w tym sezonie premierę Teatr Polski w Bielsku-Białej zrealizował na Małej Scenie spektaklem "Singielka 2, czyli Matka Polka" w reż. Jacka Bończyka.

Po 7 latach w życiu Singielki Alicji zaszły duże zmiany - już nie jest singielką, ma męża i dwójkę dzieci - bliźniaczki, jest Matką Polką. Jednak czy jest teraz w pełni szczęśliwa? Już nie decyduje w 100% sama o sobie, nie jest w pełni panią własnego czasu, a mimo wszystko ambicje zawodowe ją wzywają, chce znów stanąć na scenie.

"Singielka 2 , czyli Matka Polka" to kontynuacja monodramu "Singielka" Jacka Bończyka, którego premiera miała miejsce w 2011r. Tak więc widzowie znający pierwotne przygody bohaterki na pewno ucieszą się mogąc zobaczyć jej dalsze losy. Jednak mimo, że jest to kontynuacja, to nie jest konieczna znajomość poprzedniej części, aby dobrze się bawić na obecnym spektaklu.

Na scenie obserwujemy Alicję, która z jednej strony kocha swoją rodzinę - męża Romana oraz bliźniaczki Olę i Tolę, ale z drugiej strony czuje się zamknięta w domu. Chce znów wyjść do ludzi, występować na scenie, mierzyć się z widownią, ale domowe obowiązki zabierają jej niemal cały dostępny czas. Alicja pragnie także bardzo przyziemnych rzeczy - wyspać się, wypocząć, posiedzieć w ciszy gdy nikt nic od niej nie chce, ale z dwójką małych dzieci jest to niełatwa rzecz. Widzimy więc jej rozterki, jej opowieść o odnajdywaniu się w nowej roli, o radzeniu sobie z tym wszystkim z czym trzeba się mierzyć decydując się na powiększenie rodziny, obserwujemy też jak miota się w swoim mieszkaniu. Ale widzimy jej starania o samą siebie, próby ułożenia życia i domowych obowiązków tak aby móc realizować swoje cele, swoje marzenia.

Twórca spektaklu, Jacek Bończyk, bardzo zgrabnie przeplata tutaj komedię z dramatem, bo z jednej strony słuchając monologów tytułowej "Matki Polki" naprawdę nie można się nie roześmiać, z drugiej zaś strony opisuje ona prozę życia, z którą każdy kto ma rodzinę, na co dzień musi się zmierzyć. Są też momenty poważniejsze, jak np. rozmyślanie o starości, odchodzeniu najbliższych, jednak i te momenty nie pozostawiają widzów w smutku, ale bardzo zgrabnie kończone są pewną puentą, która co najmniej wprawi w dobry humor albo nawet rozbawi.

Nie można też zapomnieć o roli męskiej w tym spektaklu, czyli Wojciechu Michalak jako Romana - męża Alicji. Widzimy go na scenie dość rzadko, ale zdecydowanie nie przemyka on przez ten czas niezauważony. W zasadzie to naprawdę świetnie uzupełnia Annę Guzik-Tylkę w roli Alicji.

Podsumowując "Singielska 2, czyli Matka Polka" to naprawdę fajny spektakl, który z pewnością poprawi humor wszystkim oglądającym.

Tomasz Sknadaj, maj 2018r.


"Singielka 2, czyli Matka Polka", reż. Jacek Bończyk, Teatr Polski w Bielsku-Białej / fot. Joanna Gałuszka

Singielska 2, czyli Matka Polka"
Teatr Polski w Bielsku-Białej, Mała Scena
premiera: 18 maja 2018r.

Tekst i reżyseria – Jacek Bończyk
Scenografia – Grzegorz Policiński
Kostiumy – Iga Sylwestrzak
Muzyka – Krzysztof Maciejowski

Obsada: Anna Guzik-Tylka, Wojciech Michalak, Grażyna Bułka (głos), Maria Suprun (głos)

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi