Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Siostra Angelica - opera w TV

powrót
Siostra Angelica - opera w TV

28 maja 2019 r. zapraszamy do obejrzenia opery wybitnego kompozytora Giacoma Pucciniego pt. "Siostra Angelica", która została zarejestrowana w 2012 r. w Lyonie.

„Siostra Angelica” należąca do tryptyku, czyli trzech oper składających się na jeden spektakl, jest doskonałym przykładem opery werystycznej, której głównym tematem jest materiał zaczerpnięty z rzeczywistości, bez elementów fantastyki. Rewelacyjne dzieło wymaga nie tylko licznej, kobiecej obsady, ale również zręczności technicznej śpiewaków, a to przez wypełnioną pułapkami linię melodyczną. Pierwszy raz wystawiono ją w Metropolitan Opera w 1918 roku.

„Siostra Angelica” została zarejestrowana w Operze Lyońskiej w 2012 roku. Jest drugą operą z cyklu. Tytułowa Siostra Angelica trafia do zakonu zaraz po przyjściu na świat jej nieślubnego dziecka. Kolejne lata mijają jej na modlitwie, aż do momentu, kiedy odwiedza ją książna ciotka. Wieści, którymi ta dzieli się z Angelicą zmieniają dalsze życie zakonnicy.

Reżyserem opery jest zasłużony dla kultury polskiej Brytyjczyk David Pountney. Reżyser miał już okazję wystawiać polskie opery zarówno w naszym kraju, jak i za granicą m.in. „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego, czy „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W styczniu Prezydent RP Andrzej Duda przyznał reżyserowi polskie obywatelstwo.

Emisja: 28.05.2018, TVP Kultura, godz. 20:20

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi