Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Skłodowska w Chorzowie

powrót
Skłodowska w Chorzowie

10 sierpnia 2018 r. zapraszamy do Sztygarki na spektakl Teatru Papahema z Białegostoku pt. "Skłodowska. Radium Girl". Występ w ramach Chorzowskiego Teatru Ogrodowego 2018. Wstęp wolny!

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury: Madonna, Marilyn Monroe, Superman, kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Spektakl zdobył Nagrodę Publiczności na 26. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2018 w Toruniu.
Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

10 sierpnia (piątek) o 19:00
w Sztygarce

"Skłodowska. Radium Girl"
Teatr Papahema (Białystok)

tekst i reżyseria: Agata Biziuk
scenografia: Katarzyna Pielużek
muzyka: Natasza Topor
projekcje: Patryk Bychoski
choreografia: Anna Sawicka-Hodun
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska
na scenie: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel
czas trwania: ok. 90 minut


11 sierpnia (sobota) o 15:00
na scenie w Skansenie
Bajki są wszędzie. Część 2: w komputerach.

Tym razem w poszukiwaniach bajek udamy się do krainy starych komputerów. Chociaż dzisiaj prawie każdy maluch ma dostęp do elektronicznych rozrywek, smartfonów, tabletów i laptopów, to, co zaproponuje Muzeum Historii Komputerów i Informatyki na długo wciągnie.

Zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi