Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Ślub - premiera w Sosnowcu

powrót
Ślub - premiera w Sosnowcu
"Ślub", reż. Radosław Rychcik, Teatr Zagłębia

Już jutro, 18 września, na deskach Teatru Zagłębia z Sosnowca premiera "Ślubu" Gombrowicza w reż. Radosława Rychcika.

Pierwszą premierą w nowym sezonie teatralnym w Teatrze Zagłębia z Sosnowca będzie "Ślub" Gombrowicza w reż. Radosława Rychcika. Spektakl, którego premiera miała się odbyć w marcu, jednak przez epidemię oraz zamknięcie teatrów, premiera musiała byc przełożona.

Ślub” to opowieść o synu marnotrawnym. Wyśniony powrót Henryka do domu ma przynieść pojednanie. Jest jednak inaczej, powrót syna do domu wywraca do góry nogami porządek w rodzinie. „Ślub” to opowieść inicjacyjna, w której syn detronizuje ojca, by sam udzielić sobie ślubu. To opowieść o zmianie porządku, o zmianie naszych przyzwyczajeń. Ta opowieść to dyskusja o współczesnym modelu rodziny.

Gombrowicz zaczął tworzyć „Ślub” już w Argentynie, po wielu latach niepisania po polsku. Na rodzinę (swoją?) patrzył więc jakby przez sen i z pewnego oddalenia. Po trudnym procesie tłumaczenia na hiszpański „Ferdydurke”, nie chciał wracać do prozy. Postawił na dramat. Do zagadnienia podszedł po swojemu: „usiłowałem zagospodarować moją niepowagę i podchodziłem do mej anarchii z zimną premedytacją producenta”. Zamierzał stworzyć dzieło genialne. Czy raczej: genialność parodiujące, bo: „czyż jednak parodiując genialność nie dałoby się przemycić odrobinę własnej genialności?”.

Spektakl bierze udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Ślub
Teatr Zagłębia z Sosnowca
premiera: 18 września 2020r.

autor: Witold Gombrowicz
reżyseria: Radosław Rychcik
Scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski
Muzyka: Michał Lis
Zdjęcia i video: Piotr Lis
Choreografia: Jakub Lewandowski

Obsada: Maria Bieńkowska, Joanna Połeć, Michał Bałaga, Tomasz Kocuj, Grzegorz Kwas, Zbigniew Leraczyk, Wojciech Leśniak, Andrzej Dopierała, Małgorzata Saniak-Grabowska.

Bilety na spektakl do zakupienia w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatru w cenie 25-40 zł.

Daty kolejnych wystawień sztuki: 18-20 września, 2-3 października.

Gorąco zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi